Jakým typem exoplanety je horký neptun?

05.11.2016 - František Martinek

Horký neptun -<p>Planety obíhající blízko hvězdy mají vysokou povrchovou teplotu</p>
Horký neptun -

Planety obíhající blízko hvězdy mají vysokou povrchovou teplotu


Reklama

Podle vzdáleností, v nichž exoplanety obíhají kolem mateřských hvězd, a podle jejich vypočítané povrchové teploty je dělíme do tří skupin: na horké (hot), teplé (warm) a studené (cold). Na základě velikosti (či hmotnosti) je pak můžeme rozčlenit na planety srovnatelné se Zemí – menší označujeme jako minizemě, větší jako superzemě –, dále na exoplanety typu neptun s rozměry podobnými Uranu či Neptunu a typu jupiter, jejichž velikost odpovídá největší planetě Sluneční soustavy.

Z výše uvedeného vyplývá, že exoplaneta typu horký neptun odpovídá velikostí a hmotností Neptunu, ale krouží velmi blízko mateřské hvězdy. Má tudíž nejen krátkou oběžnou dobu (jeden „rok“ v délce několika dnů), ale i vysokou povrchovou teplotu (respektive teplotu atmosféry). Takové planety mohly v minulosti přijít v důsledku tlaku hvězdného záření o svůj hustý plynný obal, přičemž zůstalo pouze horké obnažené jádro. Tímto způsobem pravděpodobně vznikly exoplanety typu horké superzemě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2016

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907