Japonsko odhaluje plány: V roce 2030 chceme přistát na Měsíci

30.06.2017 - Martin Reichman

Japonská kosmická agentura JAXA oznámila plán na přistání lidské posádky na Měsíci

Americko-japonská spolupráce -<p>Japonská JAXA nechce pojmout lunární misi jako národní projekt. Pro dopravu svých astronautů by ráda využila pomoci americké NASA. </p>
Americko-japonská spolupráce -

Japonská JAXA nechce pojmout lunární misi jako národní projekt. Pro dopravu svých astronautů by ráda využila pomoci americké NASA. 


Reklama

Měsíc je v posledních letech stále žádanějším cílem pro většinu velkých vesmírných agentur. Spojené státy by na lunární oběžné dráze rády vybudovaly vesmírnou stanici. Hovoří se i o možnosti využít Měsíc jako výcvikový kemp pro život mimo Zemi.

Rusko, Čína a Indie

Svou základnu by na Měsíci postavili i Rusové – podle Vladimira Solntseva, šéfa ruské raketové kosmické korporace Energia a jednoho z nejdůležitějších lidí v ruském vesmírném programu, je cílem Ruska vyslat lidskou posádku k povrchu Měsíce nejpozději v roce 2029.

TIP: Proč se vrátit a kolonizovat Měsíc? Zejména kvůli získávání energie

Kromě Spojených států a Ruska si ale na Měsíc dělají zálusk i další hráči – nejaktivnější je v této oblasti Čína, která na jeho povrch plánuje vyslat lidskou posádku někdy kolem roku 2036. Ve střednědobých plánech čínské agentury CNSA je i robotická mise na odvrácenou stranu Měsíce.

Dalším asijským hráčem s ambicemi na cestu k Měsíci je Indie. Její sonda Chandrayaan-2 by měla na cestu vyrazit již na počátku příštího roku. Mise zahrnuje orbitální sondu, přistávací modul a povrchový rover.

Evropa chce lunární stanici

Stranou nezůstává ani Evropa, která před rokem oznámila plán na vybudování stálé základny v oblasti jižního pólu Měsíce. Základ stanice by měl tvořit nafukovací modul a na samotnou stavbu ESA hodlá využít měsíční regolit a technologii 3D tisku.

TIP: Příliš drahý šálek lunárního čaje: Existuje voda na Měsíci?

Nově se do klubu lunárních výletníků přihlásilo i Japonsko. Na rozdíl od svých konkurentů nehodlá japonská JAXA pojmout lunární misi jako národní projekt. Pro dopravu svých astronautů by ráda využila pomoci americké NASA. Cílem japonských vědců jsou technologie, které by umožnily využití měsíčních zásob vodního ledu jako paliva pro vesmírné lety. Konkrétní plány na přistání japonské lidské posádky na Měsíci mají být hotové do roku 2025 a na povrch měsíce by Japonsko rádo vstoupilo kolem roku 2030.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907