Vodu s radioaktivním materiálem bude v prostoru jaderné elektrárny Fukušima zadržovat podzemní ledová zeď
Do jaderné elektrárny ve Fukušimě, kterou v roce 2011 poškodila vlna tsunami, vtéká podzemní voda. Voda z elektrárny zase prosakuje do oceánu a odnáší tam i radioaktivní materiál.
Japonské úřady tomu chtějí zabránit a jako součást těchto snah nechali obestavět oblast s poškozenými reaktory ledovou zdí. Zní to jako science-fiction, ale technologie s ledovou zdí se využívá například při ražení tunelů, jen v poněkud menším měřítku.
Zeď stavěli od roku 2014. Teď je konstrukce hotová a po napuštění potrubí slanou vodou, ochlazenou na mínus 30 stupňů Celsia, až do hloubky 30 metrů, postupně vznikne ledová zeď o délce 1500 metrů. Kompletně hotová podzemní zeď by měla izolovat fukušimské reaktory za několik měsíců.
Gizmag, Tepco
ZajímavostiPovrch vozu tvoří 240 speciálních panelů, které dovedou zobrazovat jednu z 32 barev. (foto: Profimedia)
ReklamaPrvotní kanály nesloužily k odstraňování exkrementů – využívaly se k rozvádění vody pro zavlažování a také coby prostředek prevence záplav. (foto: Unsplash, Evangelos Mpikakis, CC0)
HistorieJosef II. byl jedním z nejvýznamnějších panovnických představitelů evropského osvícenství, prosadil řadu reforem. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)