Jazykovědma prozrazuje: Kde se v češtině vzal „hnus fialovej“

07.06.2021 - Markéta Gregorová

Kde se vzal v češtině obrat „hnus fialovej“? Odpověď budou znát z vlastní zkušenosti jen největší pamětníci...

<p>Správa Spojených národů pro pomoc a obnovu (UNRRA) sehrála v letech 1945 až 1946 klíčovou roli v návratu osob z táborů pro vysídlené lidi do jejich domovských zemí. Do Československa mířilo zboží pro první pomoc, dodávky potravin a textilií, a také zboží pro obnovu zemědělství a průmyslu.</p>

Správa Spojených národů pro pomoc a obnovu (UNRRA) sehrála v letech 1945 až 1946 klíčovou roli v návratu osob z táborů pro vysídlené lidi do jejich domovských zemí. Do Československa mířilo zboží pro první pomoc, dodávky potravin a textilií, a také zboží pro obnovu zemědělství a průmyslu.


Reklama

Možná jste se už pozastavili nad tím, proč se říká „hnus fialovej“ bez zjevné souvislosti s barvou toho, co nás tak znechutilo. Odpověď budou znát z vlastní zkušenosti jen největší pamětníci: Váže se totiž k humanitární podpoře, kterou poskytovala Správa Spojených národů pro pomoc a obnovu (UNRRA) zemím zasaženým druhou světovou válkou.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala fráze „jádro pudla“?

Zmíněná organizace dodávala do tehdejšího Československa zásilky obsahující především trvanlivé potraviny a šatstvo. Součást balíčků distribuovaných mezi obyvatelstvo přitom tvořil také nenápadný prášek pro přípravu šumivého nápoje. Výsledek měl fialovou barvu a chutí prý příliš nevynikal, takže položil základ pojmenování „hnus fialovej“.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907