Jazykovědma prozrazuje: Kde se v češtině vzal „hnus fialovej“

07.06.2021 - Markéta Gregorová

Kde se vzal v češtině obrat „hnus fialovej“? Odpověď budou znát z vlastní zkušenosti jen největší pamětníci...

<p>Správa Spojených národů pro pomoc a obnovu (UNRRA) sehrála v letech 1945 až 1946 klíčovou roli v návratu osob z táborů pro vysídlené lidi do jejich domovských zemí. Do Československa mířilo zboží pro první pomoc, dodávky potravin a textilií, a také zboží pro obnovu zemědělství a průmyslu.</p>

Správa Spojených národů pro pomoc a obnovu (UNRRA) sehrála v letech 1945 až 1946 klíčovou roli v návratu osob z táborů pro vysídlené lidi do jejich domovských zemí. Do Československa mířilo zboží pro první pomoc, dodávky potravin a textilií, a také zboží pro obnovu zemědělství a průmyslu.


Reklama

Možná jste se už pozastavili nad tím, proč se říká „hnus fialovej“ bez zjevné souvislosti s barvou toho, co nás tak znechutilo. Odpověď budou znát z vlastní zkušenosti jen největší pamětníci: Váže se totiž k humanitární podpoře, kterou poskytovala Správa Spojených národů pro pomoc a obnovu (UNRRA) zemím zasaženým druhou světovou válkou.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala fráze „jádro pudla“?

Zmíněná organizace dodávala do tehdejšího Československa zásilky obsahující především trvanlivé potraviny a šatstvo. Součást balíčků distribuovaných mezi obyvatelstvo přitom tvořil také nenápadný prášek pro přípravu šumivého nápoje. Výsledek měl fialovou barvu a chutí prý příliš nevynikal, takže položil základ pojmenování „hnus fialovej“.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907