Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala klika a proč je smůla pech?

13.01.2021 - Markéta Gregorová

Když máte štěstí, máte prostě kliku. Když vám štěstí naopak nepřeje, máte nejspíš pech. Jak ale souvisí držadlo či páka s příznivou shodou okolností?


Reklama

Titulkem se samozřejmě neptáme, zda máte doma na dveřích kliku. Zajímá nás přenesený význam slova, jímž se také označuje štěstí. Jak souvisí držadlo či páka s příznivou shodou okolností?

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala fráze „jádro pudla“?

Vlastně nijak, protože spojení „mít kliku“ vzniklo docela náhodou. Převzali jsme jej z německého „Glück haben“, tedy „mít štěstí“, přičemž „Glück“ jsme zkomolili na podobně znějící kliku. Rovněž frázi „mít pech“ odkazující k nepřízni osudu jsme si vypůjčili z němčiny, kde se výraz „Pech“ – stejně jako naše „smůla“ – používá ve smyslu nezdaru i pryskyřice. Tak ať se vám smůla nelepí na paty!

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907