Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala klika a proč je smůla pech?

13.01.2021 - Markéta Gregorová

Když máte štěstí, máte prostě kliku. Když vám štěstí naopak nepřeje, máte nejspíš pech. Jak ale souvisí držadlo či páka s příznivou shodou okolností?


Reklama

Titulkem se samozřejmě neptáme, zda máte doma na dveřích kliku. Zajímá nás přenesený význam slova, jímž se také označuje štěstí. Jak souvisí držadlo či páka s příznivou shodou okolností?

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala fráze „jádro pudla“?

Vlastně nijak, protože spojení „mít kliku“ vzniklo docela náhodou. Převzali jsme jej z německého „Glück haben“, tedy „mít štěstí“, přičemž „Glück“ jsme zkomolili na podobně znějící kliku. Rovněž frázi „mít pech“ odkazující k nepřízni osudu jsme si vypůjčili z němčiny, kde se výraz „Pech“ – stejně jako naše „smůla“ – používá ve smyslu nezdaru i pryskyřice. Tak ať se vám smůla nelepí na paty!

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Viktor Emanuel II. se svou milenkou a druhou manželkou Rózou Vercellanovou. Ve výřezu jeho první žena Adelheid Rakouská.

Historie

Možnost pozorovat gorily na mýtinách, kam vycházejí hledat svoji oblíbenou potravu – vodní rostliny, je velmi vzácná.

Příroda

Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku

Věda

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.

Revue

Mapa vznikla složením dat z několika družic měřících koncentrace aerosolu v atmosféře. Množství pevných či kapalných částeček ve vzduchu se určuje na základě změn viditelného a infračerveného světla.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907