Je to autobus nebo pojízdný tunel? Originální řešení dopravy v Číně

27.05.2016 - Stanislav Mihulka

Zní to bláznivě, ale v Pekingu plánují postavit autobus na kolejích, pod kterým mohou projíždět auta


Reklama

Čínská města mají chronické problémy s dopravou a také se znečištěním. Zoufalá situace si žádá originální řešení, jako je například Elevated Transit Bus.

Na výstavě technologických novinek v Pekingu China Beijing International High-Tech Expo (CHITEC) představili malý pohyblivý model systému veřejné dopravy, který je křížencem mezi autobusem, tramvají a tunelem.

Elevated Transit Bus se pohybuje po kolejnicích nad dvěma pruhy vozovky, přičemž pod ním projedou automobily do výšky 2 metrů. Podivuhodný dopravní prostředek pojme až 1.400 cestujících a může je vozit rychlostí až 60 kilometrů za hodinu.

TIP: Los Angeles a Las Vegas propojí americko – čínský rychlovlak

Pokud by takový dopravní systém fungoval podle předpokladů, tak by jedna souprava mohla každoročně ušetřit 800 tun paliva a 2.480 tun uhlíkových emisí.

  • Zdroj textu:

    Gizmag

  • Zdroj fotografií: New China TV

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907