Je libo cigaretu? Příběh tabákové vášně

14.10.2016 - Kateřina Droščínová

Počátky tabákové historie máme obvykle neodmyslitelně spojeny s rokem 1492, kdy Evropané objevili Nový svět a v něm Indiány vdechující kouř ze zapálených listů exotické rostliny

Tabáková plantáž -<p>John Rolfe založil v Jamestownu ve Virginii první komerční tabákovou plantáž na světě</p>
Tabáková plantáž -

John Rolfe založil v Jamestownu ve Virginii první komerční tabákovou plantáž na světě


Reklama

Když tabák dorazil do Evropy, pěstoval se nejdříve jako okrasná rostlina. Jean Nicot, francouzský velvyslanec v Portugalsku, ji ale na své zahradě vydržoval pro léčebné účely a ze stejného důvodu poslal v polovině šestnáctého století semena rostliny královně matce Kateřině Medicejské. Víra v pozitivní účinky tabáku ale netrvala dlouho a jak si neřest postupně nacházela cestu do dalších zemí, musela čelit řadě zákazů a omezení. 

Tabáková inkvizice

Do Anglie tabák přivezli v 16. století kolonisté z Virginie a kuřáků zde rychle přibývalo. Král Jakub I. ale považoval kouření za společensky velmi nebezpečné, a tak jej v roce 1604 zakázal. Důvodem v té době ještě nebyly obavy ze svévolného ničení zdraví, ale hrůzu nahánějící historky o čarodějnických rituálech zahalených v opojném namodralém dýmu. „Nákaza“ přešla do  Holandska, kde se s tabákem začalo brzy i obchodovat. Zato Německo se snažilo zlozvyk přísnými tresty vyhladit, ve Švýcarsku byli kuřáci dokonce trestáni pranýřem, vězením a pokutou. 

Kruté tresty postihly i kuřáky v Rusku, kam tabák dovezli angličtí kupci koncem 16. století. Rusové si kouření rychle oblíbili, za zakázaný zlozvyk je však čekalo zmrskání knutou, rozříznutí nosu, nebo vypovězení na Sibiř. Zákazy a tresty zrušil teprve Petr Veliký, který sám holdoval kouření dýmky. V Turecku byli kuřáci trestáni propíchnutím nosu dýmkou. O celý nos mohli přijít hříšníci v Persii nebo také v Habeši, kde se především šňupalo. Přistižení tak zaplatili nosem za to, že kýcháním znečišťovali chrámové stěny. 

Do českých zemí se tabák dostal na konci 16. století, v době vlády Rudolfa II., když Turci vpadli do Uher. Jeden z prvních kuřáků u nás by údajně Mikuláš Dačický z Heslova. Ani přes všechny zákazy nedali milovníci tabáku na svou neřest dopustit, a tak si zbožňovaná i zatracovaná rostlina rychle našla cestu do všech koutů světa. Vládci pochopili, že zákazy jen zvyšují touhu po nedostupném zboží a podporují jeho pašování, a že tedy bude mnohem výhodnější na obchodování s tabákem profitovat. 

  • Zdroj textu:

    Svět 6/2007

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907