Je libo diamanty, či róbu za miliony? Představujeme nejdražší dárky světa

18.01.2017 - Radomír Dohnal

Ještě jste se pořád nevzpamatovali z toho, kolik jste utratili přes vánoční svátky? Určitě jste ale neudělali takový nákup, jako tihle profesionálové...

Šaty Marilyn Monroe -<p>Krásné ženy a krásné šaty, to prostě patří k sobě</p>
Šaty Marilyn Monroe -

Krásné ženy a krásné šaty, to prostě patří k sobě


Reklama

Šaty Marilyn Monroe

Kolik: miliony dolarů

Krásné ženy a krásné šaty, to prostě patří k sobě. Kvalita obalu sice ne vždy odráží kvalitu obsahu, ale to v případě večerní róby Marilyn Monroe jistě neplatí. Oděv, který ve světě módy proslul pod názvem „šťastné narozeniny, pane prezidente“ si umělkyně oblékla vlastně jen jednou, v roce 1962, aby s nimi ve slavnostní den oslnila Johna F. Kennedyho. To se beze zbytku podařilo. Jak se vůbec tyto „nahé“ šaty, pošité krystaly Swarovski, dostaly do světa? Ředitel filmových studií je jednoduše ukradl. Také je s podivem, že si je už v první aukci koupil muž. A to za milion dolarů, ačkoliv jejich původní cenovka nesla cifru dvanáct tisíc. Kus obnošeného šatstva filmové star, který byl navíc sešit přímo na těle, aby bezchybně kopíroval křivky těla, od té doby neustále roste na ceně. 

Šampaňské Heidsieck 1907

Kolik: cca 275 000 dolarů

Pravé šampaňské s věkem na ceně neztrácí. Naopak! Roku 1997 tak švédští potápeči učinili vskutku senzační nález - v útrobách švédského vraku torpédovaného německou ponorkou za 1. světové války se skrývalo šampaňské Heidsieck Diamant Bleu cuvée z roku 1907. Poleželo si na mořském dně přes devadesát let a vylovené flanděry s šumivým nákladem, určené pro carský dvůr, dnes mají cenu okolo275000 dolarů!Zajímavým kouskem by mohlo být i bílé víno Chateau Margaux 1787. Jak napovídá ročník, není tenhle mok z nejlevnějších. Pochází totiž ze soukromé kolekce třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona. Dosud byla otevřena jen jediná láhev (oceněná na půl milionu dolarů), ale co se nestalo: při slavnostní večeři v luxusním hotelu Four Seasons jí číšník zlomil hrdlo a láhev rozbil. Pojišťovna tehdy zaplatila 225 000 dolarů za víno, které nikdo neochutnal.

Diamant Taylor-Burton

Kolik: cca 1 050 000 dolarů

Hollywoodská diva Elizabeth Taylorová šperky zbožňovala a neváhala za ně utrácet horentní sumy. Její milenci a muži tak měli celkem dost vysoko nasazenou laťku. Jeden z nejdražších dárků Liz dostala v roce 1972 od svého pátého manžela Richarda Burtona a to během prvního z jejich dvou manželství. Neméně slavný herec se plácl přes kapsu a k jejím čtyřicátým narozeninám jí pořídil diamant o váze 69,42 karátů ve tvaru hrušky, který ve své době vyšel na milion a nějaké drobné desetitisíce! Později dokonce dostal jméno Taylor-Burton. Vášnivý vztah s mnoha vzlety a pády Lizině šperkovnici svědčil – od Burtona dostala i proslavený diamant Krupp (33,19 karátů), náhrdelník Taj Mahal ze 17. století nebo obrovskou perlu La Peregrinu z 15. století!

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie 1/2016

  • Zdroj fotografií: Wikimedia, Listverse.com, Livescience.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907