Je libo dostaveníčko? Hrabě Chotek vybudoval první veřejný park v Praze

24.06.2017 - Pavel Juřík

Chotkovy sady -<p>Chotkovy sady s výhledem na Prahu v roce 1836</p>
Chotkovy sady -

Chotkovy sady s výhledem na Prahu v roce 1836


Reklama

Malíř romantického, až trochu kýčovitého pohledu na Prahu z roku 1836, byl vlastně tak trochu zpravodajem aktuálního dění. Na obraze se mu povedlo zachytit vůbec první veřejný park v Praze v době jeho vzniku. Díky zásluze pražského purkrabího získala metropole místo, kde obyvatelé nezávazně korzovali a páry si dávaly tajná dostaveníčka.

Ať se Praha zelená

Místo pod pražským letohrádkem Belveder, kde se dnes nacházejí Chotkovy sady, patřilo od středověku k významným lokalitám. Ve 14. a 15. století to byly hlavně vinice a pastviny, v 17. století sloužily jako místo pro jezdecké soutěže a rytířské turnaje. Na počátku 19. století tyto pozemky získal hrabě Karel Chotek a měl s nimi velké plány. V roce 1832 na nich založil anglický krajinářský park, který se stal prvním veřejně přístupným parkem v Praze. V roce 1841 byla tato takzvaná Obecní nebo Lidová zahrada přejmenována na Chotkovy sady. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 16/2012

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907