Je libo pokrývku hlavy? Aneb historie pánských klobouků

09.03.2017 - Olga Nivnická

Mysleli jste si, že klobouky pouze chránily hlavy před rozmary počasí? Ani náhodou! Nacházejí se na tak nepřehlédnutelném místě, že toho bylo nutno náležitě využít!

Klobouky -<p>Klobouky se staly důležitou součástí pánských šatníků</p>
Klobouky -

Klobouky se staly důležitou součástí pánských šatníků


Reklama

Velké slaměné klobouky a čapky ze zvířecích kůží nosili coby ochranu před sluncem, mrazem či útoky protivníků už lidé v neolitu. Jenže brzy zjistili, že s pokrývkou hlavy se dá čarovat mnohem víc.

Symbol reprezentace

Ve starověkém Řecku a Římě směly být náboženské rituály vykonávány pouze se zakrytou hlavou. K zahalování se tehdy používaly různé tógy. Turbany či čepice podobné mitrám asyrských králů nosili během svých obřadů i bibličtí Židé a posléze i celý arabský svět. Neměly žádný praktický význam, sloužily pouze k „reperezentaci“.

Ani křesťanská církev se tohoto výrazného doplňku nehodlala vzdát. Právě hlavu a to, co se na ní nachází, ideálně něco hodně vysokého a patřičně bohatě ozdobeného, totiž zahlédnete i z poslední řady v kostele či z davu ostatních přihlížejících.

Kapuce a kápě

Ve středověku se nosily pláště s kapucemi, kápě či jednoduché kukly. I tady se dalo skvěle vyjádřit, jak vysoko si stojíte na společenském žebříčku – sametové kapuce šlechticů a bohatých měšťanů se často obšívaly kožešinami či drahými kameny. Ačkoli v davu žebráků a zlodějíčků jste mohli nenápadně přijít o měšec či nějaký ten šperk, na hlavu se vám jen tak někdo sáhnout neodvážil. A i když vám splašky tekoucí po ulicích notně zašpinily šaty, museli byste stát přímo pod oknem, ze kterého právě vylévají nočník, aby se vaší pokrývce hlavy přihodila nějaká zásadnější nehoda. I díky tomu se kapuce a později i barety a klobouky staly přehlídkou bohatství a módních výstřelků.

Elegantní gentlemani

Odkud pochází cylindr? Někteří tvrdí, že z Číny, kde se šil z hedvábí. V Evropě jej lze poprvé vystopovat ve Francii na konci 18. století. Zamilovali si ho zejména Angličané, pro něž místní věhlasný kloboučník Herrington připravil roku 1805 vlastní „britskou“ variantu. A to i přesto, že nošení cylindrů zpočátku zakazovala vyhláška londýnského starosty! Popularita cylindru mezi lidmi ovšem zákon spolehlivě převálcovala. Postupem času převládla praktická stránka a nepraktické cylindry vytlačily nízké vypouklé buřinky a jim podobné typy. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie 2/2016

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, Shutterstock, PinterestDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907