Je pravdou, že lidé v bezvědomí mohou vnímat zvuky? Podle vědců ano!

10.11.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Nedávná studie vědců z kanadské University of British Columbia potvrdila, že i když už člověk na smrtelné posteli nedokáže odpovídat, stále může slyšet slova svých blízkých. Autoři práce pomocí EEG neboli elektroencefalografu monitorovali mozkovou aktivitu pacientů v bezvědomí, jimž během jejich poslední hodinky pouštěli sérii různých tónů. Výsledky porovnali s EEG skupiny nemocných při vědomí i zcela zdravých jedinců a zjistili, že sluchová soustava lidí v bezvědomí reaguje stejně jako u zdravých osob.

Studii vědci prováděli na skupině osmi klientů paliativní péče v St. John Hospice ve Vancouveru a kontrolní skupině 17 zdravých dobrovolníků. Klienti test podstupovali ve dvou fázích – poprvé, když ještě vnímali okolí a byli schopni reagovat, podruhé v bezvědomí. Podle hlavní autorky studie Elizabeth Blundonové byla mozková aktivita u obou skupin velmi podobná.

TIP: Mohou růst vlasy a nehty i po smrti?

Ze studie sice neplyne, zda ti, kdo již ztratili vědomí, dokážou význam slov přesně dekódovat; jisté však zůstává, že svým blízkým můžeme v okamžicích před odchodem z tohoto světa dopřát alespoň částečnou úlevu a pocit lásky.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)

Historie

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907