Je pravdou, že lidé v bezvědomí mohou vnímat zvuky? Podle vědců ano!

10.11.2020 - Nikol PatíkováNedávná studie vědců z kanadské University of British Columbia potvrdila, že i když už člověk na smrtelné posteli nedokáže odpovídat, stále může slyšet slova svých blízkých. Autoři práce pomocí EEG neboli elektroencefalografu monitorovali mozkovou aktivitu pacientů v bezvědomí, jimž během jejich poslední hodinky pouštěli sérii různých tónů. Výsledky porovnali s EEG skupiny nemocných při vědomí i zcela zdravých jedinců a zjistili, že sluchová soustava lidí v bezvědomí reaguje stejně jako u zdravých osob.

Studii vědci prováděli na skupině osmi klientů paliativní péče v St. John Hospice ve Vancouveru a kontrolní skupině 17 zdravých dobrovolníků. Klienti test podstupovali ve dvou fázích – poprvé, když ještě vnímali okolí a byli schopni reagovat, podruhé v bezvědomí. Podle hlavní autorky studie Elizabeth Blundonové byla mozková aktivita u obou skupin velmi podobná.

TIP: Mohou růst vlasy a nehty i po smrti?

Ze studie sice neplyne, zda ti, kdo již ztratili vědomí, dokážou význam slov přesně dekódovat; jisté však zůstává, že svým blízkým můžeme v okamžicích před odchodem z tohoto světa dopřát alespoň částečnou úlevu a pocit lásky.


Další články v sekci