Je pravdou, že lidé v bezvědomí mohou vnímat zvuky? Podle vědců ano!

10.11.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Nedávná studie vědců z kanadské University of British Columbia potvrdila, že i když už člověk na smrtelné posteli nedokáže odpovídat, stále může slyšet slova svých blízkých. Autoři práce pomocí EEG neboli elektroencefalografu monitorovali mozkovou aktivitu pacientů v bezvědomí, jimž během jejich poslední hodinky pouštěli sérii různých tónů. Výsledky porovnali s EEG skupiny nemocných při vědomí i zcela zdravých jedinců a zjistili, že sluchová soustava lidí v bezvědomí reaguje stejně jako u zdravých osob.

Studii vědci prováděli na skupině osmi klientů paliativní péče v St. John Hospice ve Vancouveru a kontrolní skupině 17 zdravých dobrovolníků. Klienti test podstupovali ve dvou fázích – poprvé, když ještě vnímali okolí a byli schopni reagovat, podruhé v bezvědomí. Podle hlavní autorky studie Elizabeth Blundonové byla mozková aktivita u obou skupin velmi podobná.

TIP: Mohou růst vlasy a nehty i po smrti?

Ze studie sice neplyne, zda ti, kdo již ztratili vědomí, dokážou význam slov přesně dekódovat; jisté však zůstává, že svým blízkým můžeme v okamžicích před odchodem z tohoto světa dopřát alespoň částečnou úlevu a pocit lásky.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907