Jean-Louis Raduit de Souches: Prchlivý zachránce města Brna

25.02.2017 - Marek Vlha

<p>Jean-Louis Raduit de Souches - po uzavření vestfálského míru nadále válčil po celé Evropě a dosáhl pozice císařského tajného rady.</p>

Jean-Louis Raduit de Souches - po uzavření vestfálského míru nadále válčil po celé Evropě a dosáhl pozice císařského tajného rady.


Reklama

Třicetiletá válka byla původně konfliktem mezi katolíky a protestanty, ale postupem času se tohle jednoduché dělítko zproblematizovalo. Patrně nejlépe je to vidět na příkladu samotných vojáků a jejich velitelů, pro které byla válka příležitostí k hromadění majetku, úřadů a hodností. Mezi kariéristy-přeběhlíky patřil i Jean-Louis Raduit de Souches.

Napříč celou Evropou

Byl synem hugenota z La Rochelle, tedy z oblasti proslavené odporem proti katolické politice Ludvíka XIII. Když proti La Rochelle vytáhly oddíly kardinála Richelieu, Raduitova rodina uprchla do ciziny.

Zpočátku našel mladý hugenot uplatnění ve švédských službách, kde získal bohaté zkušenosti a výborně se seznámil s taktikou svých budoucích protivníků. Patrně se už nikdy nedozvíme, co ho v roce 1642 vedlo k přeběhnutí na císařskou stranu. Rozhodující impulz zřejmě znamenal Raduitův spor s nadřízeným, který mu vyhrožoval postavením před vojenský soud. De Souches byl horká hlava a do nejrůznějších sporů a hádek se zaplétal po celý život. V říjnu 1642 jej nacházíme jako velitele dragounského pluku v císařských službách.

Ačkoliv jeho pokus o znovudobytí Olomouce skončil fiaskem, uhájení Brna o tři roky později mu přineslo slávu i majetek. Kromě jiného získal domovské právo v českých zemích, podmíněné přestupem ke katolictví, a roku 1648 i hodnost maršála. Po uzavření vestfálského míru nadále válčil po celé Evropě a dosáhl pozice císařského tajného rady. S věkem se však stával čím dál víc nesnesitelnějším: se spojenci a kolegy se neustále hádal a jeho podřízení z něj měli až strach. V roce 1674 byl zbaven velení a žil pak střídavě ve svém domě v Brně a na zámku v Jevišovicích. V posledních letech se oddal hluboké zbožnosti. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907