Jeden den ve městě: Jak žila raně novověká centra?

19.10.2016 - Zdeněk Šašinka

Jak vlastně žila raně novověká města? Zkusme se podívat, jak zde vypadal běžný den

<p>Havelská ulice s trhy a kostelem sv. Havla v pozadí v 19. století.</p>

Havelská ulice s trhy a kostelem sv. Havla v pozadí v 19. století.


Reklama

Ráno za rozbřesku se otevřely městské brány, které po celou noc oddělovaly město od venkova. Hradby ovšem nebývaly v nejlepším stavu, v mírových dobách – a ty české země prožívaly – sloužily dokonce jako zdroje stavebního materiálu. Příkopy se zase hojně využívaly jako skládky a mnohdy byly zcela zanesené odpadky.

Od rána do večera

Do města přicházeli venkované se svými výrobky na trh. Větší města měla oddělené specializované trhy, třeba Praha se chlubila trhem Senným, Koňským, Dobytčím, Kurným a Uhelným, v menších městech se trhy konaly jen pár dní v roce. Zatímco do města směřovali prodejci, ven z něj proudili nádeníci, aby se postarali o pozemky za hradbami.

Všechna města si uchovávala částečně svůj zemědělský charakter. Pasáci hnali po ulicích stáda prasat či skotu, o čistotu na ulicích se nikdo příliš nestaral, a tak se i na výjimečně dlážděných ulicích často válely kupky hnoje. Města neměla kanalizaci a domy byly většinou vybaveny zahradními latrínami. V noci se používaly nočníky a obsahy těchto „nádob nočních“ se vylévaly z oken stejně jako veškerá špinavá voda. Dlážděných ulic, jak už jsme naznačili, mnoho nebylo, dokonce ani v Praze ne, většinou měly podobu jakýchsi úvozových cest, při sebemenším dešti podmáčených a plných bláta. V takovém nepořádku se výborně dařilo krysám a s nimi spojeným původcům moru.

TIP: Ta naše hospoda, odshora, odspoda...aneb Historie krčem ve středověku

Přes den samozřejmě řemeslníci pracovali, přičemž některá řemesla byla pro okolí značně nepříjemná. Proto se je městské rady snažily soustředit do jednoho místa. Příkladem jsou třeba kovářská řemesla spojená s nebezpečím požárů nebo jirchám vydělávající kůže a páchnoucí močovinou. Se západem slunce život ve většině měst skončil, osvětlení neexistovalo, snad jen kolem šlechtických paláců. Každý, kdo v noci potřeboval ven, se musel vybavit lucernou nebo loučí. Život pulsoval jen v krčmách nebo v hampejzech. Větší města měla v noci problém se zločinností. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907