Nález z doby bronzové: Jihočeští archeologové objevili měděný poklad

13.03.2016 - Monika Slezáková

Odborníci z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích odkryli na 260 kusů měděných žeber, pocházejících ze starší doby bronzové


Reklama

Zajímavý nález prezentoval minulou sobotu při zasedání jihočeské pobočky České archeologické společnosti archeolog Ondřej Chvojka. Měděná žebra plnila ve své době roli polotovaru, tzv. ingotu. Právě v této podobě putovala alpská měď také na české území. Až po přetavení a doplnění o cín v místních dílnách z ní byly slévány jednotlivé výrobky.

Největší depot žeber v Čechách

Depot byl objeven při povrchovém sběru u obce Kroclov na Českobudějovicku v květnu loňského roku. Nálezce Michael Chylík okamžitě informoval archeologické oddělení Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, jehož pracovníci zahájili podrobný průzkum lokality. Měděný soubor datovali archeologové do let 1 800 - 1 600 př. n. l., tedy do starší doby bronzové. Žebra byla pravděpodobně uložena na soudobém rovinném sídlišti. Tuto verzi podporují nálezy keramických zlomků, mazanice a fragment hliněného závaží, jež se nacházely v orbou narušené kulturní vrstvě. Vědcům se podařilo vypátrat také místo původního uložení žeber, která se, jak prokázala laboratorní analýza, uchovávala ve svazcích po deseti kusech. Výzkum odhalil dohromady 266 celých žeber a zlomků, jejichž celková hmotnost činí úctyhodných 11,5 kilogramu. Jedná se tak nejen o cenný regionální poklad, ale vůbec o největší dochovaný depot žeber v celých Čechách. 

  • Zdroj textu:

    Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

  • Zdroj fotografií: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lední medvědi potřebují led k lovu i vrhu mláďat. V Arktidě se jej však rozpouštějí miliardy tun.

Zajímavosti

Knut Veliký byl zřejmě vycvičen ve válečnickém umění známým vikinským náčelníkem Thorkellem Vysokým.

Historie
Revue
Vesmír

Novozélandská slávka Perna canaliculus.

Věda

Generál Eisenhower konverzuje s parašutisty v předvečer dne D.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907