Nález z doby bronzové: Jihočeští archeologové objevili měděný poklad

13.03.2016 - Monika Slezáková

Odborníci z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích odkryli na 260 kusů měděných žeber, pocházejících ze starší doby bronzové


Reklama

Zajímavý nález prezentoval minulou sobotu při zasedání jihočeské pobočky České archeologické společnosti archeolog Ondřej Chvojka. Měděná žebra plnila ve své době roli polotovaru, tzv. ingotu. Právě v této podobě putovala alpská měď také na české území. Až po přetavení a doplnění o cín v místních dílnách z ní byly slévány jednotlivé výrobky.

Největší depot žeber v Čechách

Depot byl objeven při povrchovém sběru u obce Kroclov na Českobudějovicku v květnu loňského roku. Nálezce Michael Chylík okamžitě informoval archeologické oddělení Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, jehož pracovníci zahájili podrobný průzkum lokality. Měděný soubor datovali archeologové do let 1 800 - 1 600 př. n. l., tedy do starší doby bronzové. Žebra byla pravděpodobně uložena na soudobém rovinném sídlišti. Tuto verzi podporují nálezy keramických zlomků, mazanice a fragment hliněného závaží, jež se nacházely v orbou narušené kulturní vrstvě. Vědcům se podařilo vypátrat také místo původního uložení žeber, která se, jak prokázala laboratorní analýza, uchovávala ve svazcích po deseti kusech. Výzkum odhalil dohromady 266 celých žeber a zlomků, jejichž celková hmotnost činí úctyhodných 11,5 kilogramu. Jedná se tak nejen o cenný regionální poklad, ale vůbec o největší dochovaný depot žeber v celých Čechách. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

  • Zdroj fotografií: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907