Nález z doby bronzové: Jihočeští archeologové objevili měděný poklad

13.03.2016 - Monika Slezáková

Odborníci z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích odkryli na 260 kusů měděných žeber, pocházejících ze starší doby bronzové


Reklama

Zajímavý nález prezentoval minulou sobotu při zasedání jihočeské pobočky České archeologické společnosti archeolog Ondřej Chvojka. Měděná žebra plnila ve své době roli polotovaru, tzv. ingotu. Právě v této podobě putovala alpská měď také na české území. Až po přetavení a doplnění o cín v místních dílnách z ní byly slévány jednotlivé výrobky.

Největší depot žeber v Čechách

Depot byl objeven při povrchovém sběru u obce Kroclov na Českobudějovicku v květnu loňského roku. Nálezce Michael Chylík okamžitě informoval archeologické oddělení Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, jehož pracovníci zahájili podrobný průzkum lokality. Měděný soubor datovali archeologové do let 1 800 - 1 600 př. n. l., tedy do starší doby bronzové. Žebra byla pravděpodobně uložena na soudobém rovinném sídlišti. Tuto verzi podporují nálezy keramických zlomků, mazanice a fragment hliněného závaží, jež se nacházely v orbou narušené kulturní vrstvě. Vědcům se podařilo vypátrat také místo původního uložení žeber, která se, jak prokázala laboratorní analýza, uchovávala ve svazcích po deseti kusech. Výzkum odhalil dohromady 266 celých žeber a zlomků, jejichž celková hmotnost činí úctyhodných 11,5 kilogramu. Jedná se tak nejen o cenný regionální poklad, ale vůbec o největší dochovaný depot žeber v celých Čechách. 

  • Zdroj textu:

    Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

  • Zdroj fotografií: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907