Jedlíci zlatého věku: Jak si vařili lovci mamutů?

16.03.2017 - Libor Balák

Moravský gravettien je unikátní kultura známých lovců mamutů. Mezi odborníky se této době říká i zlatý věk, protože lidé tehdy měli k dispozici hojnost vyvážené zdravé potravy

Pravěké stravování -<p>Lovci mamutů měli v době moravského gravettienu hojnost potravy. „Lovci mamutů“ se jim neříkalo proto, že by mamuti byli hlavní součástí jejich potravy, ale protože ulovení tak velkého zvířete bylo pro moderní badatele fascinující.</p>
Pravěké stravování -

Lovci mamutů měli v době moravského gravettienu hojnost potravy. „Lovci mamutů“ se jim neříkalo proto, že by mamuti byli hlavní součástí jejich potravy, ale protože ulovení tak velkého zvířete bylo pro moderní badatele fascinující.


Reklama

Pro naše lovce mamutů zřejmě byly příznačné občasné hody. Určitě nejedli ve skrytu, ale jídlo pro ně bylo spíše společenskou záležitostí.

Skladování

Zásobnice na potraviny známe z etnografických severských paralel především v nadzemní podobě – to znamená plošiny na kůlech zakryté masivní stříškou z drnů. Lovci mamutů je zabezpečili tak, aby se k potravinám nedostala divoká zvířata a ptáci. Nejobávanějšími lupiči mohli být medvědi a rosomáci. Někdy však stačil i prostý pytel zavěšený na strom. 

Uzení

Na prosté uzení masa se může teoretik dívat i lineárně evolucionalisticky, to znamená předpokládat, že jej někdo konkrétní objevil a nejlépe docela nedávno. To zřejmě proto, aby dávní lidé pěkně trpěli hlady a my si proti nim připadali co nejlépe. Jenže když si postavíte funkční model dávného obydlí, zjistíte, že cokoli je uloženo v tomto zařízení jen trochu výše, je brzo uzené. Prosté proudění vzduchu v takovém prostoru je jednoznačné a dané jednoduchou fyzikou. Stačí jen dovést uzení k dokonalosti tím správným tvarem a velikostí horní části obydlí nebo tím správným výběrem otopu a intenzitou ohně.

Varné jamky a kameny

Archeologové je nalézají jako jamky ve světlejší půdě později vyplněné tmavším půdním sedimentem. Rozhodnout, jestli se jedná o někdejší kůlovou jamku pro konstrukci obydlí, nebo skutečně o jamku pro umístění varného kotle, je obtížné. Ledacos mohou osvětlit až průvodní varné kameny, které se do kotlů (kožených měchů upevněných v lehké, proutěné konstrukci) vkládaly rozpálené, aby zde přivedly tekutinu k varu.

Kámen, který byl rozpálen a pak prudce ochlazen v lázni, nese jedinečné a charakteristické znaky ve své mikrostruktuře. Experimentátoři tuto metodu dobře ozkoušeli a překvapivé je i to, že zahloubené jamky nejsou mnohdy ani zapotřebí. Varná nádoba, je-li nesena dostatečně širokým košíkem, je bezpečná a stabilní i sama o sobě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 12/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907