Největšími „tesáky“ v říši hadů se pyšní zmije gabunská(Bitis gabonica). Dorůstají až pěti centimetrů a jediným kousnutím mohou do těla oběti vpravit i dva gramy jedu. V jeho množství a v délce chrupu tak zmíněný plaz, obývající pralesy rovníkové Afriky, drží rekord. Navíc s délkou až 1,8 metru a hmotností dosahující i deseti kilogramů patří k největším a nejtěžším na planetě. Pro člověka může být uštknutí smrtelné, způsobuje poškození srdce i tkání, srážení krve a nekrózy.
TIP: Poodhalená plazí tajemství: Jak hadi přišli ke svému jedu?
Coby pasivní lovec, s hlavou připomínající spadený list, čeká zmije tiše na zemi na kořist v podobě drobných savců, žab i ptáků. Známe však případy, kdy skolila dokonce antilopu či dikobraza.
Wikimedia Commons, Marius Burger, CC0 1.0
Wikimedia Commons, Stefan3345, CC BY-SA 4.0
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)