Jedovatý zabiják: Který had má nejdelší zuby?

11.04.2021 - Nikol Patíková

<p>Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.</p>

Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.


Reklama

Největšími „tesáky“ v říši hadů se pyšní zmije gabunská(Bitis gabonica). Dorůstají až pěti centimetrů a jediným kousnutím mohou do těla oběti vpravit i dva gramy jedu. V jeho množství a v délce chrupu tak zmíněný plaz, obývající pralesy rovníkové Afriky, drží rekord. Navíc s délkou až 1,8 metru a hmotností dosahující i deseti kilogramů patří k největším a nejtěžším na planetě. Pro člověka může být uštknutí smrtelné, způsobuje poškození srdce i tkání, srážení krve a nekrózy. 

TIP: Poodhalená plazí tajemství: Jak hadi přišli ke svému jedu?

Coby pasivní lovec, s hlavou připomínající spadený list, čeká zmije tiše na zemi na kořist v podobě drobných savců, žab i ptáků. Známe však případy, kdy skolila dokonce antilopu či dikobraza.

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907