Jeskyně ve Španělsku ukrývala pozůstatky masakru neolitických imigrantů

23.02.2020 - Stanislav Mihulka

Byl dávný masakr v pyrenejské jeskyni El Trocs výsledkem eskalace sporů o půdu, dobytek a o ženy, nebo šlo o případ xenofobně motivované násilí? Indicie hovoří ve prospěch druhé možnosti

<p>Lidské kosti se stopami násilí - testy DNA prozradily, že oběti masakru v jeskyni El Troc patřily k první vlně zemědělců z Blízkého Východu.</p>

Lidské kosti se stopami násilí - testy DNA prozradily, že oběti masakru v jeskyni El Troc patřily k první vlně zemědělců z Blízkého Východu.


Reklama

Nově příchozí lidé, imigranti ze vzdálenějších oblastí, to nikdy neměli jednoduché a platí to i pro úsvit lidské historie. Potvrzují to archeologové, kteří nedávno prozkoumali lidské pozůstatky v jeskyni El Trocs ve španělských Pyrenejích. Nejstarší z těchto kostí jsou pozůstatky skupiny lidí, která se zde ocitla asi 5 300 let před naším letopočtem, tedy v období neolitu.

Jde o kosti celkem devíti lidí, kteří byli zabiti a po smrti ještě zohaveni. Na kostrách pěti dospělých je zřetelně patrné, že byli zabiti střelou šípem do hlavy z bezprostřední blízkosti. Společně s nimi byly zabity i čtyři malé děti ve věku od 3 do 7 let. Z genetických testů rovněž vyplynulo, že jeden ze zabitých dospělých, asi 30letý muž, byl otcem jednoho z dětí, ubitého šestiletého chlapce. Těla všech mrtvých byla po smrti zohavena mnoha údery kameny nebo kyji. Vědci se domnívají, že masakr v jeskyni mohl být výsledkem eskalace sporů o půdu, dobytek nebo dokonce o ženy.

Podle archeologů je ale možné, že šlo o xenofobně motivované násilí. Dlouhou dobu přitom mezi odborníky panovalo přesvědčení, že lovcům-sběračům, kteří žili v relativně rovnostářské společnosti, bylo násilí víceméně cizí. Jak k tomuto závěru vědci dospěli?

TIP: Extrémní násilí z neolitu: Vědci objevili masový hrob oběti dávného masakru

Na základě mnoha indicií - DNA ukazuje, že šlo o osadníky, kteří do oblasti přišli z velké dálky, pravděpodobně z Blízkého východu. Vědci zároveň zmiňují, že tito lidé sebou přinášeli nové zemědělské techniky, které místní domorodí lovci-sběrači vůbec neznali. Pro místní tak představovali nebezpečný cizorodý prvek. Za velmi zvláštní také považují brutalitu útoku a následné posmrtné zohavení. To vše naznačuje, že mohlo jít o xenofobně motivované násilí.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: T. Schuerch & G. Schulz using a Phoenix nanotome®m

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907