Jihoameričtí nosálové: Ohební nosáči s malým chobotem a gumovými chodidly

Nosálové se mohou pochlubit dlouhým a extrémně ohebným nosem. Nos ovšem není jedinou neobvyklou částí jejich těla

25.10.2017 - Marek Telička



Nosálové jsou savci žijící v oblasti Jižní a Střední Ameriky a na jihozápadě Severní Ameriky. Patří do řádu šelem (Carnivora), čeledi medvídkovitých (Procyonidae) a celkem pět popsaných druhů spadá do dvou rodů – Nasua a Nasuella. Jednotlivé druhy mají různou velikost, tělesnou stavbu, barvu srsti a vyskytují se na různých územích. Největší jsou nosálové bělonosí a nosálové červení, kteří bez ocasu měří až 69 cm (jejich ocas je zhruba stejně dlouhý) a váží až 8 kg.

TIP: Nosáči se „učí“ od krav aneb Jsou všichni kahauové přežvýkaví?

Všichni nosálové mají dlouhý, extrémně ohebný nos, který dokážou natočit v úhlu 60° do kteréhokoli směru. Používají jej mimo jiné k drbání různých částí těla a k vyslídění potravy ukryté pod zemí. Nos ovšem není jedinou neobvyklou částí jejich těla. Silné končetiny umožňují těmto zvířatům hrabat v zemi a lozit po stromech, v čemž jim velmi napomáhá i schopnost natáčet chodidla o 180 °. Mohou tak bez problémů slézat ze stromů hlavou napřed.

Silné a pružné končetiny jsou pro tato inteligentní zvířata nezbytné při hledání potravy. Živí se bezobratlými živočichy, ovocem, ale také malými ještěrkami, hlodavci, ptačími a krokodýlími vejci.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci