Jihoameričtí nosálové: Ohební nosáči s malým chobotem a gumovými chodidly

25.10.2017 - Marek Telička

Nosálové se mohou pochlubit dlouhým a extrémně ohebným nosem. Nos ovšem není jedinou neobvyklou částí jejich těla

Nosál červený (Nasua nasua) -<p>Nosál červený žije v severní části jihoamerického kontinentu. Dorůstá délky mezi 80 a 110 centimetry, z čehož polovina připadá na ocas. Dospělí jedinci jsou 2 až 7 kilogramů těžcí</p>
Nosál červený (Nasua nasua) -

Nosál červený žije v severní části jihoamerického kontinentu. Dorůstá délky mezi 80 a 110 centimetry, z čehož polovina připadá na ocas. Dospělí jedinci jsou 2 až 7 kilogramů těžcí


Reklama

Nosálové jsou savci žijící v oblasti Jižní a Střední Ameriky a na jihozápadě Severní Ameriky. Patří do řádu šelem (Carnivora), čeledi medvídkovitých (Procyonidae) a celkem pět popsaných druhů spadá do dvou rodů – Nasua a Nasuella. Jednotlivé druhy mají různou velikost, tělesnou stavbu, barvu srsti a vyskytují se na různých územích. Největší jsou nosálové bělonosí a nosálové červení, kteří bez ocasu měří až 69 cm (jejich ocas je zhruba stejně dlouhý) a váží až 8 kg.

TIP: Nosáči se „učí“ od krav aneb Jsou všichni kahauové přežvýkaví?

Všichni nosálové mají dlouhý, extrémně ohebný nos, který dokážou natočit v úhlu 60° do kteréhokoli směru. Používají jej mimo jiné k drbání různých částí těla a k vyslídění potravy ukryté pod zemí. Nos ovšem není jedinou neobvyklou částí jejich těla. Silné končetiny umožňují těmto zvířatům hrabat v zemi a lozit po stromech, v čemž jim velmi napomáhá i schopnost natáčet chodidla o 180 °. Mohou tak bez problémů slézat ze stromů hlavou napřed.

Silné a pružné končetiny jsou pro tato inteligentní zvířata nezbytné při hledání potravy. Živí se bezobratlými živočichy, ovocem, ale také malými ještěrkami, hlodavci, ptačími a krokodýlími vejci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907