Jihoameričtí nosálové: Ohební nosáči s malým chobotem a gumovými chodidly

25.10.2017 - Marek Telička

Nosálové se mohou pochlubit dlouhým a extrémně ohebným nosem. Nos ovšem není jedinou neobvyklou částí jejich těla

Nosál červený (Nasua nasua) -<p>Nosál červený žije v severní části jihoamerického kontinentu. Dorůstá délky mezi 80 a 110 centimetry, z čehož polovina připadá na ocas. Dospělí jedinci jsou 2 až 7 kilogramů těžcí</p>
Nosál červený (Nasua nasua) -

Nosál červený žije v severní části jihoamerického kontinentu. Dorůstá délky mezi 80 a 110 centimetry, z čehož polovina připadá na ocas. Dospělí jedinci jsou 2 až 7 kilogramů těžcí


Reklama

Nosálové jsou savci žijící v oblasti Jižní a Střední Ameriky a na jihozápadě Severní Ameriky. Patří do řádu šelem (Carnivora), čeledi medvídkovitých (Procyonidae) a celkem pět popsaných druhů spadá do dvou rodů – Nasua a Nasuella. Jednotlivé druhy mají různou velikost, tělesnou stavbu, barvu srsti a vyskytují se na různých územích. Největší jsou nosálové bělonosí a nosálové červení, kteří bez ocasu měří až 69 cm (jejich ocas je zhruba stejně dlouhý) a váží až 8 kg.

TIP: Nosáči se „učí“ od krav aneb Jsou všichni kahauové přežvýkaví?

Všichni nosálové mají dlouhý, extrémně ohebný nos, který dokážou natočit v úhlu 60° do kteréhokoli směru. Používají jej mimo jiné k drbání různých částí těla a k vyslídění potravy ukryté pod zemí. Nos ovšem není jedinou neobvyklou částí jejich těla. Silné končetiny umožňují těmto zvířatům hrabat v zemi a lozit po stromech, v čemž jim velmi napomáhá i schopnost natáčet chodidla o 180 °. Mohou tak bez problémů slézat ze stromů hlavou napřed.

Silné a pružné končetiny jsou pro tato inteligentní zvířata nezbytné při hledání potravy. Živí se bezobratlými živočichy, ovocem, ale také malými ještěrkami, hlodavci, ptačími a krokodýlími vejci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907