Nosáči se „učí“ od krav: Jsou všichni kahauové přežvýkaví?

08.08.2017 - Zuzana Teličková

Kahau nosatý -<p>Kahau nosatý si dokáže s trávením rostlinné stravy poradit podobným způsobem jako například krávy</p>
Kahau nosatý -

Kahau nosatý si dokáže s trávením rostlinné stravy poradit podobným způsobem jako například krávy


Reklama

Zajímavý poznatek ze života kahaua nosatého (Nasalis larvatus) přinesla japonská vědecká studie, která zjistila, že tyto opice vyvrhují rozmělněnou, spolknutou potravu podobně jako přežvýkavci. Kahau se tak zařadil do nepočetné skupiny savců, kteří fermentují potravu v předním střevě. Patří sem například hroch, lenochod, klokan či kráva. Pro tato zvířata je obtížné strávit rostlinnou vlákninu, a protože se těžko vypořádávají s velkým množstvím potravy, musí jíst opatrně a pomalu.

TIP: Začarované ostrovy Galapág aneb Na lovu zdivočelých koz

Podle spoluautora studie Marcuse Clausse pouze přežvýkavci jako například krávy, buvoli, vysoká zvěř, antilopy, žirafy a velbloudi našli řešení tohoto problému. Naučili se konzumovat potravu po trochách, takže celkově mohou zkonzumovat víc. Jak se ukázalo, kahau se se záludnostmi svého trávicího traktu vyrovnává podobně. Ve dnech, kdy se chová jako přežvýkavec, jí déle a tím pádem i více než v jiné dny. Zatím bylo toto chování pozorováno jen na jednom místě v Malajsii a není jasné, zda jde o místní „know how“ či o obecné chování všech kahauů.

  • Zdroj textu:

    Příroda 7-8/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907