Jihoameričtí psi pampoví: Opatrní sběrači zbytečností

18.04.2022 - Marek Telička

Psi pampoví, obývající pampy a lesy v Argentině, Brazílii, Uruguayi a Paraguayi, mají zvláštní zvyky - zoologové u nich zaznamenali tendenci shromažďovat ve svých doupatech předměty, pro něž nemají žádné využití.

<p>Psi pampoví dorůstají hmotnosti 4,2 až 6,5 kilogramů a průměrné délky 60 cm. Samečci jsou asi o 10 % těžší než samičky. V zajetí se dožívají věku kolem 13 let.</p>

Psi pampoví dorůstají hmotnosti 4,2 až 6,5 kilogramů a průměrné délky 60 cm. Samečci jsou asi o 10 % těžší než samičky. V zajetí se dožívají věku kolem 13 let.


Reklama

Psi pampoví (Lycalopex gymnocercus) jsou jsou všežravé šelmy, ale jejich potrava se ze 75 % skládá z hlodavců a ptáků. Život psů pampových je relativně osamělý. Jiné jedince svého druhu totiž tato zvířata vyhledávají pouze v období rozmnožování. Tehdy se dávají dohromady páry, které spolu drží od okamžiku zabřeznutí samičky až po osamostatnění mláďat. Není přitom známo, zda se totožné páry sdružují i v dalších letech, nebo si každý hledá nového partnera.

Sběrači zbytečností

Samička je březí asi dva měsíce a když v doupěti přivede na svět obvykle jedno až pět mláďat, partner jí i mláďatům shání a do doupěte přináší potravu. Není známo, kdy mláďata dospívají, ale je jisté, že ve věku tří měsíců začínají lovit se svými rodiči.

Byly zaznamenány dva projevy chování psů pampových, které zvlášť stojí za zmínku. Jednak mají tendenci shromažďovat ve svých doupatech předměty, pro něž nemají žádné využití – kousky oblečení a kůže. A za druhé často předstírají smrt když se k nim blíží člověk. Tehdy se vrhnou na zem a ztuhle leží se zavřenýma očima. Takto vydrží do okamžiku, kdy nebezpečí pomine. 

TIP: Návštěvník z cizích krajů: Šakalové se začínají zabydlovat také v Česku

Ačkoli jsou primárně nočními tvory, v oblastech, kde není moc lidí, mohou být aktivní i během dne. Lidé je často hubí, protože je podezřívají z útoků na dobytek. Jinak se mohou obávat pouze dravých ptáků a větších predátorů než jsou sami. V oblastech, kde psů pampových ubylo, byl zároveň zaznamenán vzestup počtů malých hlodavců a dalších škůdců, což se negativně projevilo na tamním zemědělství. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907