Jihoameričtí psi pampoví: Opatrní sběrači zbytečností

Psi pampoví, obývající pampy a lesy v Argentině, Brazílii, Uruguayi a Paraguayi, mají zvláštní zvyky - zoologové u nich zaznamenali tendenci shromažďovat ve svých doupatech předměty, pro něž nemají žádné využití.

18.04.2022 - Marek Telička



Psi pampoví (Lycalopex gymnocercus) jsou jsou všežravé šelmy, ale jejich potrava se ze 75 % skládá z hlodavců a ptáků. Život psů pampových je relativně osamělý. Jiné jedince svého druhu totiž tato zvířata vyhledávají pouze v období rozmnožování. Tehdy se dávají dohromady páry, které spolu drží od okamžiku zabřeznutí samičky až po osamostatnění mláďat. Není přitom známo, zda se totožné páry sdružují i v dalších letech, nebo si každý hledá nového partnera.

Sběrači zbytečností

Samička je březí asi dva měsíce a když v doupěti přivede na svět obvykle jedno až pět mláďat, partner jí i mláďatům shání a do doupěte přináší potravu. Není známo, kdy mláďata dospívají, ale je jisté, že ve věku tří měsíců začínají lovit se svými rodiči.

Byly zaznamenány dva projevy chování psů pampových, které zvlášť stojí za zmínku. Jednak mají tendenci shromažďovat ve svých doupatech předměty, pro něž nemají žádné využití – kousky oblečení a kůže. A za druhé často předstírají smrt když se k nim blíží člověk. Tehdy se vrhnou na zem a ztuhle leží se zavřenýma očima. Takto vydrží do okamžiku, kdy nebezpečí pomine. 

TIP: Návštěvník z cizích krajů: Šakalové se začínají zabydlovat také v Česku

Ačkoli jsou primárně nočními tvory, v oblastech, kde není moc lidí, mohou být aktivní i během dne. Lidé je často hubí, protože je podezřívají z útoků na dobytek. Jinak se mohou obávat pouze dravých ptáků a větších predátorů než jsou sami. V oblastech, kde psů pampových ubylo, byl zároveň zaznamenán vzestup počtů malých hlodavců a dalších škůdců, což se negativně projevilo na tamním zemědělství. 


Další články v sekci