Jižní Koreji se poprvé podařilo dopravit raketou vlastní výroby na oběžnou dráhu kolem země satelit.
Třístupňová nosná raketa KSLV-II, známá také jako Nuri, je první raketou, kterou Jižní Korea vyrobila bez cizí pomoci. „Druhý test rakety Nuri byl úspěšný, protože se podařilo umístit na oběžnou dráhu maketu družice,“ řekl podle agentury Reuters jihokorejský ministr vědy a technologií I Čong-ho. Při loňské premiéře raketa nedokázala dosáhnout oběžné dráhy.
Kromě makety satelitu o hmotnosti 1,3 tuny nesla raketa také ověřovací družici vážící 162,5 kilogramu a čtyři malé vědecké satelity vyvinuté jihokorejskými univerzitami. Start byl původně plánován minulý týden, z technických důvodů byl ale odložen.
Vypouštění raket je na Korejském poloostrově dlouhodobě citlivou otázkou. Severní Korea čelí obviněním, že pod rouškou vynášení družic na orbitu testuje technologie pro mezikontinentální balistické střely, které by mohly v budoucnu nést jaderné hlavice. Jižní Korea do budoucna plánuje vypustit sérii vojenských satelitů, její odborníci ale odmítají, že by raketa Nuri byla sama o sobě použitelná jako zbraň.
Jižní Korea vypustila poslední obdobnou raketu v roce 2013 po řadě odkladů a několika neúspěšných testech. Raketa KSLV-I, která vznikla ve spolupráci s Ruskem, tehdy úspěšně vynesla družici na oběžnou dráhu kolem země. Jihokorejský vesmírný program se chce nyní podle Reuters zaměřit na vypouštění pozorovacích, navigačních a komunikačních satelitů. Do roku 2030 hodlá Jižní Korea vyslat vlastní sondu k Měsíci.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)