K Mezinárodní vesmírné stanici odletěli tři Rusové: Budou točit první film ve skutečném vesmíru

06.10.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

Ruský kosmonaut, herečka a režisér vyrazili k Mezinárodní vesmírné stanici. Chystají se natočit první hraný film ve skutečném vesmíru.

<p>Posádka Sojuzu MS-19: herečka Julija Peresildová, kosmonaut Anton Škaplerov a režisér Klim Šipenko.</p>

Posádka Sojuzu MS-19: herečka Julija Peresildová, kosmonaut Anton Škaplerov a režisér Klim Šipenko.


Reklama

Z kazachstánského kosmodromu Bajkonur odstartovala raketa Sojuz-2.1a s lodí Sojuz MS-19, jejíž posádku tvoří vedle profesionálního kosmonauta Antona Škaplerova ruský filmařský tým – herečka Julija Peresildová (hrála například ve filmu Bitva o Sevastopol z roku 2015) a režisér Klim Šipenko (Saljut-7 z roku 2017). Začala tak práce na vůbec prvním hraném filmu ve skutečném vesmíru. Natáčet se bude na Mezinárodní vesmírné stanici.

Peresildová a Šipenko letí na ISS, aby natočili vesmírné drama se zatím pracovním názvem Výzva. Půjde o příběh lékařky, která nemá vůbec nic společného s vesmírem, ale okolnosti ji přinutí letět na oběžnou dráhu, aby zachránila kosmonauta. Filmový štáb má natočit zhruba 35 až 40 minut promítacího času.

Natáčení se zúčastní i Škaplerov a ruští kosmonauti, kteří nyní na ISS pracují – Oleg Novickij a Pjotr Dubrov. „Budu hrát sám sebe – velitele lodi Antona, který dopravuje lékařku na stanici, aby tam provedla operaci a zachránila tak jiného kosmonauta,“ prozradil Škaplerov o své roli.

Podle Olega Kotova, bývalého kosmonauta a nyní zástupce ředitele Ústavu pro lékařské a biologické problémy Ruské akademie věd, provádět na ISS chirurgický zákrok ovšem ve skutečnosti možné není. „Nanejvýš lze zašít cévy nebo kůži. Na ISS je také k dispozici výbava pro resuscitaci.“ Složitější zákroky by podle něj musely počkat až na návrat na Zemi.

Nejdříve film, později věda

Pro ruskou vesmírnou agenturu Roskosmos má projekt natáčení filmu na ISS i jiný než jen umělecký rozměr. Jde o experiment s rychlou přípravou na let na oběžnou dráhu specialistů, kteří s vesmírným průmyslem nemají nic společného. Pokud bude úspěšný, umožní podle šéfa Roskosmosu Dmitrije Rogozina vysílání mladých vědců na ISS, aby zde mohli nezávisle provádět výzkum.

TIP: Skalpel prosím: Jak budou vypadat chirurgické zákroky ve vesmíru?

Komplexní příprava kosmonautů v Rusku trvá dva roky. Peresildová a Šipenko svou přípravu na let museli stihnout za podstatně kratší dobu, začali s ní letos v květnu. Herečka i režisér stráví na oběžné dráze dvanáct dní, z nichž deset má být pracovních. Na Zemi se dvojice vrátí 17. října v kosmické lodi Sojuz MS-18 společně s kosmonautem Novickým, který je na ISS od dubna. Škaplerov na vesmírné stanici zůstane.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907