Katastrofa minutu po minutě: Potopení Titanicu v reálném času

21.04.2016 - Martin Reichman


Reklama

U příležitosti 104 výročí potopení slavného Titanicu vzniklo působivé video, zachycující posledních 160 minut existence tohoto „nepotopitelného“ zaoceánského parníku. Titanic narazil do ledové kry pátý den své první plavby. Od okamžiku, kdy hlídkující námořník Frederick Fleet zpozoroval blížící se nebezpečí, zbývalo do srážky jen 37 sekund.

TIP: Osudové rozhodnutí: Proč Titanic neměl nikdy vyplout

Zkáza Titanicu, která si vyžádala 1500 obětí, ve svém důsledku vedla k mnoha bezpečnostním změnám – na lodích se zvýšily počty záchranných člunů (na Titanicu byly čluny jen pro polovinu cestujících), zavedla se nová pravidla pro nepřetržité rádiové spojení lodí a vznikla i první mezinárodní smlouva popisující bezpečnostní standardy na moři.  Mimochodem, slavný film Jamese Camerona z roku 1997 je jen o 34 minut delší, než samotná zkáza Titaniku.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: YouTubeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907