U savců se hojně setkáváme s hravým chováním, které hraje důležitou roli v jejich vývoji. Nedávná studie šimpanzů ukázala, že tato zvířata si hrají a vyvíjejí se velmi podobně jako děti
Autorky studie Elisabetta Palagiová a Giada Cordoniová z univerzity v italské Pise zjistily, že v době, kdy jsou ještě mláďaty, se šimpanzi nejvíce věnují samotářským hrám. Doba strávená společenskými hrami je ale stejná u mláďat i u mladých šimpanzů. Způsob hry se však v průběhu dospívání mění, a to nejen ve složitosti hry samotné, ale i ve výběru 'kamarádů'.
TIP: Přemýšlení o myšlení aneb Primáti opět překvapují
Z porovnání studie šimpanzů s výzkumem provedeným na lidech vyplynulo, že oba tyto živočišné druhy vykazují značný kvantitativní i kvalitativní vývoj ve hravém chování. Jak šimpanzi, tak lidé používají při komunikaci a budování sociální sítě hravé výrazy tváře a ke hře si raději vybírají stejně staré jedince.
Příroda
ZajímavostiStředobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)
VědaŘepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0)
HistorieNa základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael Barera, CC BY-SA 4.0)
VálkaOperace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo Horn, CC BY 2.0)
VědaStartup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas Quine, CC BY-SA 2.0)