Když je žaludek na vodě: Jak se vyhnout nevolnosti při cestování?

20.01.2022 - Barbora Jelínková

Bolí vás hlava, obrací se vám žaludek a pocit na zvracení neustává. Stačí rychle projet zatáčku v autě, nastoupit na loď nebo se svézt na kolotoči. Kinetóza však nepředstavuje moderní „vynález“ – je s námi od nepaměti


Reklama

Pocit nevolnosti se obvykle dostaví, pokud si při jízdě autem či autobusem čteme nebo sledujeme mobilní telefon. Zatímco totiž rovnovážné ústrojí ve vnitřním uchu dostává signály o otřesech a změně polohy, oči vnímají statický bod – například stránky knihy – a předávají tak mozku zprávu, že se nepohybujeme. Klíčový orgán na popsaný nesoulad zareaguje tzv. kinetózou, jež se projevuje mimo jiné nepříjemným zvedáním žaludku. 

Když si nerozumí oči a uši

Coby řešení se osvědčilo soustředit pohled na nehybný cíl mimo vozidlo, třeba na linii horizontu. Mozku to umožní předvídat pohyby dopravního prostředku, a sladit tak signály ze smyslových orgánů. Dále je vhodné se pokud možno vyvarovat jakýchkoliv pachů – ať už z výfukových plynů, či například ze svačiny – které mohou nevolnost ještě zesílit.

TIP: Když si nerozumí oči a uši: Co je to kinetóza a jak se jí vyhnout

Ačkoliv se vědci zabývají kinetózou dlouhá desetiletí, stále si nejsou jisti všemi jejími aspekty ani neznají přesná pravidla, podle nichž některé lidi trápí a jiné nikoliv. Víme například, že nemocí z pohybu netrpí kojenci, zatímco batolata sužuje nevolnost při jízdě autem velmi často. Podle jednoho z možných vysvětlení nevnímá několikaměsíční dítě nesoulad mezi polohou sebe sama a okolím – kdežto batole už chápe, že pokud se pohybuje, mají adekvátně „reagovat“ předměty kolem něj.

Ví se také, že nevolnost netrápí řidiče automobilů. Důvod tkví zřejmě v tom, že se sami cítí být „hybateli“ vozu. Úplnou jistotu však u žádného z uvedených objasnění nemáme. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907