Když rozvod, tak rozvod! Jak vypadal konec manželství v raném novověku?

27.08.2017 - Kristina Popelka

Rozvést se v raném novověku se rovnalo úkolu skoro nemožnému. Přesto se potřebné právní kličky našly

Rozvod v novověku -<p>Poskvrnit rodinou pověst rozvodem bylo nevídané</p>
Rozvod v novověku -

Poskvrnit rodinou pověst rozvodem bylo nevídané


Reklama

Obecně se má za to, že dosáhnout rozvodu bylo na území českých zemích možné až po zavedení sňatku coby civilní instituce v roce 1868. Pravdou ale je, že rozvod jako legální akt umožňoval již průlomový patent Josefa II. z roku 1783, ačkoliv v tomto případě rozluka manželů od stolu a lože stále představovala až poslední východisko z nouze a rozloučené manželství mohlo být obnoveno. Rozvody se však odehrávaly i v dobách, kdy s nimi ještě žádný zákon nepočítal a instituce manželství se řídila výhradně církevními předpisy. V té době byly žádosti o rozvedené manželství přednášeny arcibiskupské konzistoři, která je prošetřovala a rozhodovala o nich.

Sešlej a v loži opotřebenej

Důvodů, kvůli kterým mohlo být podle katolické morálky manželství rozvedeno, nebylo mnoho. Patřila mezi ně především neschopnost konzumovat manželství, to jest impotence, a neschopnost zplodit potomka. Konzistoř nepodceňovala ani úklady o život jednoho z manželů. Pro srovnání, evangeličtí manželé měli manévrovací prostor neporovnatelně větší. Vedle uvedených pádných důvodů týkajících se sexuální oblasti pro podání žádosti o rozvod jim „stačila“ například epilepsie, trudnomyslnost, inkontinence, nymfomanie, náměsíčnost či šílenství. Na území bývalé římskoněmecké říše lze dokonce doložit několik případů, kdy se jako nepřekonatelná překážka v manželství objevily souchotiny a močové kameny.

Není bez zajímavosti, že žádost o rozvod většinou podávaly ženy a že jejich nespokojenost s manželským svazkem nejčastěji pramenila z manželovy impotence.  Přestože se jednalo o delikátní záležitost, vyšetřovací protokoly obsahují překvapivě otevřené výpovědi. Lze se setkat s tvrzeními, že manžel „jest sešlej a v loži nepotřebnej“, či že si o svatební noci „ani nestáhl kalhoty“. Konzistorní šetření předcházející rozvodu byla velice důkladná a docházelo během nich k výslechům svědků z okolí znesvářeného páru a v případě pochybností mohli být manželé podrobeni i lékařské prohlídce. Ubránit se vynesení podrobností z intimního soužití manželů na veřejnost a vzniku skandálu tak nebylo možné. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 16/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Půl gramu šafránu vás vyjde na zhruba pět set korun. To se přibližně vyrovná ceně zlata.

Zajímavosti
Věda
Vesmír

Samohybka SU-100 během tankového biatlonu v roce 2013.

Válka
Cestování

Sňatková politika vyšvihla Habsburky mezi přední evropské rody.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907