Když se srazí galaxie: Gravitační vlny vznikají dříve, než se myslelo

08.09.2016 - Stanislav Mihulka

Po srážce a splynutí galaxií se gravitační vlny rozvlní za pouhých 10 milionů let

NGC 4676 -<p>Srážka a splývání dvou spirálních galaxií v souhvězdí Vlasy Bereniky</p>
NGC 4676 -

Srážka a splývání dvou spirálních galaxií v souhvězdí Vlasy Bereniky


Reklama

Když se srazí dvě galaxie, tak se jejich centrální supermasivní černé díry postupně přiblíží a splynou. Spojení těchto nezměrných útvarů rozvlní prostor a vyšle gravitační vlny, které se rozeběhnou po celém vesmíru.

Až doposud nebylo možné spolehlivě předpovědět, za jak dlouho po splynutí galaxií k rozvlnění prostoru dojde. Mezinárodní tým astrofyziků teď ale využil rozsáhlých a detailních počítačových simulací, s jejichž pomocí určil, kdy se gravitační vlny objeví.

Simulace splynutí galaxií

Vědci simulovali splynutí dvou galaxií, starých přibližně 3 miliardy let. Každá ze simulovaných galaxií přitom obsahovala supermasivní černou díru s hmotností zhruba 100 milionů Sluncí. Počítačové simulace zabraly více než rok, během kterého běžely na počítačích v Číně, švýcarském Curychu a německém Heidelbergu.

TIP: Revoluce ve fyzice: Vědci poprvé zachytili neviditelné gravitační vlny

Výsledky realistických simulací vědce překvapily. Vyšlo jim, že se první gravitační vlny objeví asi za 10 milionů let po splynutí galaxií. To je asi stokrát rychleji, než si odborníci doposud mysleli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Zurich / Astrophysical Journal

  • Zdroj fotografií: NASA, H. Ford (JHU), G. Illingworth (UCSC/LO), M.Clampin (STScI), G. Hartig (STScI), the ACS Science Team, and ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907