Klenoty pro Habsburka: Žezlo a jablko Ferdinanda I.

10.06.2017 - Dana Stehlíková

Korunovační klenoty -<p>Symbol královské vlády a moci</p>
Korunovační klenoty -

Symbol královské vlády a moci


Reklama

Používaly se pouze při nejvýznamnějších příležitostech, kdy měly za úkol reprezentovat královskou moc a vážené postavení země. Svatováclavskou korunu Karla IV. doplnilo o dvě století později žezlo a jablko, tentokrát už na objednávku Ferdinanda Habsburského.

Trojí symbol moci

Korunovační žezlo patřilo k českým královským klenotům nejméně od poloviny 12. století, posuzujeme-li podle vyobrazení krále na mincích a pečetích. Za Přemysla Otakara II. nabylo charakteristické gotické tvary – značnou délku a členění na rukojeť, dva prstence, dřík a listovou hlavici, jaké známe z jeho pohřebních klenotů. Karlovo žezlo i jablko naposledy najdeme v rukou císaře Matyáše Habsburského na jeho korunovačním portrétu od Hanse von Aachen.

Součástí souboru českých korunovačních klenotů se stalo jablko a žezlo, které si dal zhotovit první Habsburk na českém trůnu, Ferdinand I. V letech 1533–1534 je pro něj vytvořil augsburský zlatník Hans Haller. Šlo o celý komplet soukromých klenotů, avšak koruna se nedochovala. Jeho pravnuk Ferdinand II. si je vybral – nepochybně pro jejich krásu – za oficiální státní klenoty místo dosavadních prostých gotických. 

  • Zdroj textu:

    Živá historie 5/2016

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907