Kolik stojí provoz navigačního systému GPS a kdo ho vlastně platí?

GPS navigaci má dnes každý chytrý telefon. Kolik ale stojí provoz tohoto systému a z čeho se platí, když je tato služba zadarmo?

01.10.2017 - redakce 100+1GPS – z anglického Global Positioning System, česky Globální polohový systém – tvoří 24 satelitů vyvinutých původně pro vojenské účely. V plném provozu je od roku 1994 a náklady na jeho vybudování na oběžné dráze činily v přepočtu na dnešní ceny asi 19 miliard dolarů (tj. 276 miliard korun). 

Službu vlastní a zajišťuje Ministerstvo obrany Spojených států. Pokud si tedy koupíme zařízení vybavené GPS, zaplatíme pouze za něj – provoz globálního systému pokrývají příjmy z daní občanů USA. Podle zprávy organizace Research Service z roku 2012 si přitom vyžádal dva miliony dolarů denně, respektive asi 750 milionů dolarů ročně (v přepočtu na dnešní ceny téměř 60 milionů korun, respektive 20,6 miliardy). Počátkem letošního května odsouhlasil americký prezident Donald Trump, že vláda v tomto roce uvolní z veřejného rozpočtu na provoz a vylepšení systému GPS celkem 908,2 milionu dolarů (20,8 miliardy korun).

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci