Konec Napoleona v Evropě: Strhla se slavná bitva u Waterloo

- Redakce 100+1 historie

18 . 6 . 1815

Reklama

18. červen 1815 nebyl jen tak ledajakým dnem. Byl dnem, kdy Evropa zúčtovala s Napoleonem. Po dlouhých letech vyčerpávajících válek byl neporazitelný císař Francouzů nucen u Waterloo pokleknout před koalicí nejmocnejších vladařů starého kontinentu.

TIP: Císařovy fatální chyby: Proč skončil Napoleon u Waterloo?

Nenápadná belgická plošina se měla stát místem Napoleonova velkého návratu na politickou scénu. Útěk z vyhnanství na Elbě a nastolení stodenního císařství nasvědčovaly tomu, že malý Korsičan ještě neřekl poslední slovo. Spěšná organizace a nedostatečně promyšlená taktika ale vrazily francouzskému vojsku nůž do zad. Porážka u Waterloo byla skutečným začátkem konce muže, který se pro evropské panovníky stal tím, čím byl Hannibal pro staré Římany. Ponižující akt abdikace následovala cesta do internace na ostrově Svatá Helena, kde strávil Napoleon poslední léta svého života.

  • Zdroj textu:

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907