Konec Napoleona v Evropě: Strhla se slavná bitva u Waterloo

- Redakce 100+1 historie

18 . 6 . 1815

Reklama

18. červen 1815 nebyl jen tak ledajakým dnem. Byl dnem, kdy Evropa zúčtovala s Napoleonem. Po dlouhých letech vyčerpávajících válek byl neporazitelný císař Francouzů nucen u Waterloo pokleknout před koalicí nejmocnějších vladařů starého kontinentu.

TIP: Císařovy fatální chyby: Proč skončil Napoleon u Waterloo?

Nenápadná belgická plošina se měla stát místem Napoleonova velkého návratu na politickou scénu. Útěk z vyhnanství na Elbě a nastolení stodenního císařství nasvědčovaly tomu, že malý Korsičan ještě neřekl poslední slovo. Spěšná organizace a nedostatečně promyšlená taktika ale vrazily francouzskému vojsku nůž do zad. Porážka u Waterloo byla skutečným začátkem konce muže, který se pro evropské panovníky stal tím, čím byl Hannibal pro staré Římany. Ponižující akt abdikace následovala cesta do internace na ostrově Svatá Helena, kde strávil Napoleon poslední léta svého života.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907