Konec vesmírného návštěvníka? Mezihvězdná kometa Borisov se rozpadá

Nedávné přiblížení ke Slunci se pravděpodobně stalo osudným pro mezihvězdnou kometu 2I/Borisov. Naznačují to poslední pozorování Hubbleova teleskopu

06.04.2020 - Stanislav Mihulka



Kometa 2I/Borisov, která se nedávno stala druhým známým „návštěvníkem“ z mezihvězdného prostoru, který zavítal do Sluneční soustavy, možná brzy zanikne. Pozorování ze začátku března totiž ukazují, že se kometa zřejmě rozpadá na kusy. Potvrzují to i zcela nová pozorování z konce března, která pořídil Hubbleův teleskop.

Pozemní polský projekt OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) ve dnech 4. až 12. března pozoroval dvě nezávislá zjasnění komety Borisov, která odpovídají rozpadání jádra komety. Následně se na kometu zaměřil jiný tým odborníků a pozoroval ji Hubbleovým teleskopem. Na snímcích ze 23. března nebylo na kometě patrné nic, co by nasvědčovalo změnám její struktury.

První známky rozpadu

Pozorování z 28. a 30. března ale zachytila známky toho, že se kometa Borisov nejspíše opravdu rozpadá. Je na nich vidět, že se mění tvar kometárního jádra, což takovému rozpadu odpovídá. Hubbleův teleskop v současnosti pokračuje v pozorováních a brzy se snad dozvíme další podrobnosti o osudu této pozoruhodné komety.

TIP: Mezihvězdný poutník `Oumuamua je přeci jen kometou

Mezihvězdná kometa Borisov loni v prosinci prolétla kolem Slunce. Jak se zdá, toto přiblížení by se pro ni mohlo stát osudným. Teď kometa sice směřuje ven ze Sluneční soustavy, mohla by se ale rozpadnout dřív, než stihne vyletět do mezihvězdného prostoru. Pro astronomy to ale rozhodně není důvod ke smutku. Mají teď šanci získat cenné informace o složení komety Borisov a porovnat jej s kometami Sluneční soustavy.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    NASA, ESA, D. Jewitt (UCLA)


Další články v sekci