Jak vzniká záhadné bouřkové astma? Konečně známe odpověď

Některé bouřky vyvolávají hromadné astmatické záchvaty. Vědcům se nyní podařilo zjistit proč tomu tak je

21.04.2017 - Stanislav Mihulka



Během posledních desetiletí jsme svědky zvláštního a zároveň dost nebezpečného úkazu, který už nejednou skončil smrtí postižených. Jde o takzvané bouřkové astma. Některé bouřky totiž vyvolávají masový výskyt astmatických záchvatů.

Jeden z nejvíce extrémních případů bouřkového astmatu se odehrál loni v říjnu během bouřky v australském Melbourne. Tehdy skončilo v nemocnici 8 500 lidí a šest z nich zemřelo. Kolem bouřkového astmatu se vyrojila řada hypotéz, pravá příčina ale zůstávala záhadou.

Vlhkost, výboje, silný vítr a hlavně pyl

Definitivní odpověď teď podle všeho nalezli australští vědci, kteří detailně analyzovali bouřkové astma v Melbourne i další případy. Dospěli k závěru, že ke spuštění bouřkového astmatu zásadně přispívá vysoká vzdušná vlhkost v kombinaci se silnými větry, elektrickými výboji a pylem trav, především jílku.

TIP: Jak snížit riziko astmatu v pozdějším věku? Pusťte malé děti ke psům

Pyl se za normálních okolností vyskytuje v kapičkách takzvaného bioaerosolu, které obsahují i spory hub a prach. Když se přižene silná bouře, tak se může stát, že působením vysoké vlhkosti a silného deště dojde k rozstříknutí těchto kapiček do ovzduší, čemuž ještě napomohou elektrické výboje. Silný vítr směřující k zemi pak nesčíslná zrnka pylu a prachu vžene mnoha lidem přímo do tváře.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Journal of Applied Meteorology and Climatology

  • Zdroj fotografií

    CC0 Public Domain


Další články v sekci