Jak vzniká záhadné bouřkové astma? Konečně známe odpověď

21.04.2017 - Stanislav Mihulka

Některé bouřky vyvolávají hromadné astmatické záchvaty. Vědcům se nyní podařilo zjistit proč tomu tak je

Bouře -<p>Když bouře přinese oblak pylu a prachu, může z toho vzniknout bouřkové astma</p>
Bouře -

Když bouře přinese oblak pylu a prachu, může z toho vzniknout bouřkové astma


Reklama

Během posledních desetiletí jsme svědky zvláštního a zároveň dost nebezpečného úkazu, který už nejednou skončil smrtí postižených. Jde o takzvané bouřkové astma. Některé bouřky totiž vyvolávají masový výskyt astmatických záchvatů.

Jeden z nejvíce extrémních případů bouřkového astmatu se odehrál loni v říjnu během bouřky v australském Melbourne. Tehdy skončilo v nemocnici 8 500 lidí a šest z nich zemřelo. Kolem bouřkového astmatu se vyrojila řada hypotéz, pravá příčina ale zůstávala záhadou.

Vlhkost, výboje, silný vítr a hlavně pyl

Definitivní odpověď teď podle všeho nalezli australští vědci, kteří detailně analyzovali bouřkové astma v Melbourne i další případy. Dospěli k závěru, že ke spuštění bouřkového astmatu zásadně přispívá vysoká vzdušná vlhkost v kombinaci se silnými větry, elektrickými výboji a pylem trav, především jílku.

TIP: Jak snížit riziko astmatu v pozdějším věku? Pusťte malé děti ke psům

Pyl se za normálních okolností vyskytuje v kapičkách takzvaného bioaerosolu, které obsahují i spory hub a prach. Když se přižene silná bouře, tak se může stát, že působením vysoké vlhkosti a silného deště dojde k rozstříknutí těchto kapiček do ovzduší, čemuž ještě napomohou elektrické výboje. Silný vítr směřující k zemi pak nesčíslná zrnka pylu a prachu vžene mnoha lidem přímo do tváře.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of Applied Meteorology and Climatology

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907