Konkurence houstne: Švédsko se hlásí o místo na trhu se starty malých satelitů

29.11.2017 - Stanislav Mihulka

Švédsko hodlá vypouštět malé satelity ze svého severského kosmodromu Esrange

Esrange - Start sondážní rakety ze švédského kosmodromu Esrange Space Center
Esrange - Start sondážní rakety ze švédského kosmodromu Esrange Space Center

Reklama

V poslední době se roztrhl pytel s malými satelity a také s projekty systémů, které je mají dostat na oběžnou dráhu. Do rozšiřujícího se trhu se starty malých satelitů se teď hlásí i Švédsko. Švédská vláda připravuje adaptaci švédského národního kosmodromu Esrange Space Center právě k tomuto účelu.

Kosmodrom Esrange se nachází na severu Švédska a byl oficiálně otevřen v roce 1966. Podle údajů státem vlastněné kosmické agentury Swedish Space Corporation (SSC) z kosmodromu od té doby vzlétlo asi 520 stratosférických balonů a více než 550 sondážních raket.

Sondážní rakety a malé satelity

Sondážní rakety (anglicky sounding rocket) jsou rakety, které nesou přístroje pro experimenty a měření během suborbitálního letu. Tyto rakety jsou pro vědce i inženýry výhodné nízkou cenou, krátkou dobou přípravy ke startu, a také schopností provádět výzkum ve výškách, které nejsou běžně dosažitelné pro horkovzdušné balony ani orbitální satelity.

TIP: Poloviční úspěch: Novozélandští Rocket Lab vypustili svou první raketu

Právě Esrange Space Center se loni v dubnu stalo místem, odkud vzlétla zatím největší sondážní raketa Evropy. Pokud Švédsku vyjdou jeho plány, mohlo by se brzy přidat k více než desítce zemí, které již dnes vypouštějí na oběžnou dráhu malé satelity.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space News

  • Zdroj fotografií: Swedish Space Corp.

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907