KonMari: Tajný recept na dokonalý úklid domácnosti

Nepořádek, který vám doslova přerůstá přes hlavu a vzbuzuje beznaděj? Tomu je nyní možná definitivní konec – díky revoluční metodě úklidu, jež slaví úspěchy po celém světě

10.07.2016 - redakce 100+1



Nepořádníci se prý dělí na dvě kategorie: na ty, kteří nedokážou nic vyhodit, a na ty, kteří neumějí nic uklidit na své místo. Až 90 % klientů japonské expertky na úklid Marie Kondo však údajně patří do třetí kategorie, jež představuje kombinaci obou předchozích. Pro všechny, kdo s pořádkem bojují, má Marie dobrou zprávu. Tvrdí, že zná způsob, jak si domácnost uklidit jednou provždy. Své poznatky navíc sepsala do knihy, z níž už se stal světový bestseller – prodaly se tři miliony výtisků v třicítce zemí. Časopis Time dokonce autorku zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí pro rok 2015. 

Lenka Dvořáková učí, jak prezentovat v angličtině. A ještě loni by ji ani nenapadlo, že bude jednou svou domácnost ukazovat médiím. Jenže mezitím se setkala s metodou KonMari od Marie Kondo. Jednoho dne jsem dospěla k pocitu, že je potřeba něco změnit, a tak jsem se rozhodla, že každý den aspoň jednu věc vyhodím. Začala jsem hledat, jak to dělat ‚odborně‘, a narazila jsem právě na metodu KonMari. Najednou mi připadalo, že jsem poslední na světě, kdo o ní ještě neslyšel,“ popisuje cestu k radikální změně domácnosti paní Dvořáková. 

Uklidit si v celém životě

Zmíněná metoda je úplně jednoduchá – zbavit se maxima věcí a ponechat si jen to, co nám přináší radost. Při úklidu se postupuje po jednotlivých kategoriích, nikoliv po pokojích. Marii prý trvalo tři roky, než k této zdánlivě banální radě dospěla. 

Začíná se u oblečení. „Komínky jsou zakázané. Výjimku představují snad jen ručníky,“ vysvětluje programátor a divadelní režisér Tomáš Horáček, který revoluční metodu úklidu rovněž vyzkoušel. „Důležité je, aby se oděvy nedávaly na sebe, protože pak se ty spodní používají méně. Všechno je tedy ve skříních vertikálně,“ dodává. Podobně se postupuje u kuchyňských skříněk: dát věci stejné kategorie na jedno místo, potom je vytřídit a zase uložit zpátky – nejlépe do odlišných krabiček, aby bylo všechno přehlednější. Přitom byste si měli být jisti, že vám každá věc, kterou si ponecháte, přináší radost. 

Popsaný způsob úklidu může mít i jistý přesah. „Pro mě je metoda KonMari celkově o životě – o tom, co si v něm nechat, a co ne. Totéž se tak vztahuje třeba i na lidi, které vídám, na práci, zda mě baví, a vlastně na všechno. Myslím, že je možné KonMari použít v podstatě na úklid celého života,“ dodává Horáček. Vařit jsme se ve škole učili, stejně jako jiné praktické dovednosti. Uklízet nás ale neučil nikdo. A to je chyba – alespoň podle „uklízecí fanatičky“, jak se Marii Kondo někdy přezdívá.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci