Koňská hlava v infrasvětle: Nejkrásnější mlhovina okem Hubbleova teleskopu

06.06.2016 - Martin Reichman


Reklama

V soutěži krásy by Mlhovina Koňská hlava pravděpodobně neměla příliš mnoho vážných soupeřů. Domovem tohoto majestátního mezihvězdného mračna plynu, opracovaného hvězdným větrem a zářením, je souhvězdí Orion. Koňská hlava je jedním z nejčastěji focených objektů amatérských astronomických fotografů, aktuální snímek je ale dílem profesionála na slovo vzatého – v roce 2013 jej pořídil Hubbleův vesmírný teleskop. Na rozdíl od obvyklých snímků zachycujících mlhovinu ve viditelném světle, je tento pořízen v infračerveném rozsahu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907