Korunovace Jana Lucemburského českým králem

- Redakce 100+1 historie

7 . 2 . 1311

Reklama

Katedrála sv. Víta je ozářena světlem stovky svíček. Mohučský arcibiskup Petr z Aspeltu upírá pohled na svátečně oděný pár před sebou. Poté slavnostně korunuje patnáctiletého Jana Lucemburského a o čtyři roky starší Elišku Přemyslovnu. Píše se 7. února 1311 a český lid je svým novým králem nadšený.

TIP: Řeč českých králů: Jan Lucemburský nebyl Čechem, nýbrž Evropanem

Korunovační obřad doprovodila mše, po které se Jan s Eliškou vydali z Pražského hradu ke kostelu sv. Jakuba, kde již byla připravena hostina. Nic nenasvědčovalo tomu, že se o pár let později stane český král nepřítelem domácí šlechty i vlastní manželky. Jan měl zkrátka srdce lva a lépe než doma na trůně mu bylo na bitevním poli v cizině.

Častá absence vytvořila živnou půdu pro vznik mocenských frakcí, které bojovaly nejen mezi sebou, ale vrazily klín také mezi královské manžele. Poměry v českých zemích se podařilo zlepšit až Lucemburkovu nástupci Karlu IV., kterému dějiny na rozdíl od Jana coby „krále cizince“ přiřkly titul „otec vlasti“.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907