Kostky jsou vrženy: Vědci rozluštili záhadu vombatích exkrementů

03.04.2021 - Vilém Koubek

Vědci konečně rozluštili záhadu vombatích exkrementů, jež prosluly svým jedinečným tvarem – vačnatci je totiž trousí v krychličkách


Reklama

Díky americko-australskému týmu badatelů již víme, proč mají vombati hranaté výkaly: Výzkumníci pitvali těla zmíněných živočichů sražených autem. Na základě nových poznatků o jejich zažívacím traktu pak vytvořili počítačový model a zjistili, proč jsou vombatí bobky hranaté.

TIP: Hádanka riskantní toalety: Proč někteří lenochodi vykonávají potřebu na zemi?

Tlusté střevo chlupáčů totiž měří zhruba deset metrů, takže než jím strava projde, zcela vyschne. Do krychliček ji pak vytvarují unikátní části střeva pokryté svalovinou, jež se stáhne a exkrementy „vymodeluje“. Zbývá zjistit, proč se jedinečný způsob formování trusu vyvinul.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907