Kouření cigaret by ve většině zemí světa mohlo skončit již v roce 2050

30.03.2021 - Martin Reichman


Reklama

V USA, v některých částech Evropy, Austrálie a Latinské Ameriky by mohlo do roku 2050 klesnout kouření cigaret na nulu. Uvádí to ve své zprávě agentura Bloomberg, s odvoláním na zprávu zveřejněnou Adamem Spielmanem, analytikem společnosti Citigroup. Podmínkou tohoto vývoje je zachování současného trendu ústupu od kouření.

Změnu v přístupu ke kouření cigaret potvrzují i data pětice největších společností tabákového průmyslu. Počet dětí, které v současné době kouří, klesl za posledních 20 let téměř o 75 procent a poprvé v historii klesá i užívání tabáku u mužů. Vedle rostoucí populace nekuřáků roste i počet lidí, kteří se s kouřením rozhodli přestat. Další část pak přechází na nejrůznější alternativy nejčastěji v podobě výrobků se zahřívaným tabákem.

TIP: Věková hranice pro prodej cigaret na Havaji možná stoupne na 100 let

Obdobný trend platí i pro Česko. Z dat Českého statistického úřadu za rok 2019 vyplývá, že i v tuzemsku kuřáků ubývá a zároveň se zvyšuje povědomí o zdravotních rizicích spojených s kouřením. Podle ČSÚ denně nebo alespoň příležitostně kouří v Česku 24,9 % populace. V porovnání s rokem 2018 (28,5 %) jde o pokles o 3,6 %. Ne všechny země ale míří stejným směrem. Podle agentury Bloomberg bude kouření cigaret i v roce 2050 běžné například v Číně, Rusku nebo třeba ve Francii.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907