Kouření cigaret by ve většině zemí světa mohlo skončit již v roce 2050

30.03.2021 - Martin Reichman


Reklama

V USA, v některých částech Evropy, Austrálie a Latinské Ameriky by mohlo do roku 2050 klesnout kouření cigaret na nulu. Uvádí to ve své zprávě agentura Bloomberg, s odvoláním na zprávu zveřejněnou Adamem Spielmanem, analytikem společnosti Citigroup. Podmínkou tohoto vývoje je zachování současného trendu ústupu od kouření.

Změnu v přístupu ke kouření cigaret potvrzují i data pětice největších společností tabákového průmyslu. Počet dětí, které v současné době kouří, klesl za posledních 20 let téměř o 75 procent a poprvé v historii klesá i užívání tabáku u mužů. Vedle rostoucí populace nekuřáků roste i počet lidí, kteří se s kouřením rozhodli přestat. Další část pak přechází na nejrůznější alternativy nejčastěji v podobě výrobků se zahřívaným tabákem.

TIP: Věková hranice pro prodej cigaret na Havaji možná stoupne na 100 let

Obdobný trend platí i pro Česko. Z dat Českého statistického úřadu za rok 2019 vyplývá, že i v tuzemsku kuřáků ubývá a zároveň se zvyšuje povědomí o zdravotních rizicích spojených s kouřením. Podle ČSÚ denně nebo alespoň příležitostně kouří v Česku 24,9 % populace. V porovnání s rokem 2018 (28,5 %) jde o pokles o 3,6 %. Ne všechny země ale míří stejným směrem. Podle agentury Bloomberg bude kouření cigaret i v roce 2050 běžné například v Číně, Rusku nebo třeba ve Francii.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907