Kouření cigaret by ve většině zemí světa mohlo skončit již v roce 2050

30.03.2021 - Martin Reichman


Reklama

V USA, v některých částech Evropy, Austrálie a Latinské Ameriky by mohlo do roku 2050 klesnout kouření cigaret na nulu. Uvádí to ve své zprávě agentura Bloomberg, s odvoláním na zprávu zveřejněnou Adamem Spielmanem, analytikem společnosti Citigroup. Podmínkou tohoto vývoje je zachování současného trendu ústupu od kouření.

Změnu v přístupu ke kouření cigaret potvrzují i data pětice největších společností tabákového průmyslu. Počet dětí, které v současné době kouří, klesl za posledních 20 let téměř o 75 procent a poprvé v historii klesá i užívání tabáku u mužů. Vedle rostoucí populace nekuřáků roste i počet lidí, kteří se s kouřením rozhodli přestat. Další část pak přechází na nejrůznější alternativy nejčastěji v podobě výrobků se zahřívaným tabákem.

TIP: Věková hranice pro prodej cigaret na Havaji možná stoupne na 100 let

Obdobný trend platí i pro Česko. Z dat Českého statistického úřadu za rok 2019 vyplývá, že i v tuzemsku kuřáků ubývá a zároveň se zvyšuje povědomí o zdravotních rizicích spojených s kouřením. Podle ČSÚ denně nebo alespoň příležitostně kouří v Česku 24,9 % populace. V porovnání s rokem 2018 (28,5 %) jde o pokles o 3,6 %. Ne všechny země ale míří stejným směrem. Podle agentury Bloomberg bude kouření cigaret i v roce 2050 běžné například v Číně, Rusku nebo třeba ve Francii.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za trochu lásky soudní proces zničil Oscaru Wildovi život, vztah, čest i pověst. Vypočítavý mladík poznal, kolik může ze zoufalého básníka vymáčknout. Pak jej neváhal odvrhnout.

Historie

Miliardy vyhozených roušek nikdo nerecykluje. Končí tak coby odpad i v řekách a oceánech.

Zajímavosti
Reklama
Věda

Skupině žoldnéřů zatčených v Harare velel Simon Mann (uprostřed), bývalý důstojník SAS a spoluzakladatel firem Exexutive Outcomes a Sandline International.

Válka

Čínská jednička: Dlouhý pochod 5

Nejvýkonnější nosná raketa lidové republiky je v provozu od letošního roku. Na výšku měří 62 m, její hmotnost dosahuje 880 tun. Středový stupeň má průměr 5 m a lze k němu připojit až čtyři boční, o průměru 3,35 m. Centrální stupeň pohání nejsilnější čínský kryogenní raketový motor YF-77, jako pohonné hmoty slouží kapalný vodík a kyslík. Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng 5, CZ-5) se svými parametry téměř vyrovná americké Deltě IV Heavy: Na nízkou oběžnou dráhu dopraví i 25 tun nákladu. Uplatnění najde například při vynášení lunárních či planetárních sond a při výstavbě nové čínské vesmírné stanice. (foto: CNSA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907