Kousek svatebního dortu Charlese a Diany se vydražil za 1 850 liber

12.08.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

Téměř přesně 40 let po svatbě britského prince Charlese a princezny Diany byl vydražen kousek jejich svatebního dortu. Porce sladkosti o hmotnosti přibližně 800 gramů se v aukci prodala za 1850 liber (zhruba 55 500 korun) a výrazně tak předčila očekávání aukční síně.


Reklama

Nový majitelem dortu se stal Gerry Layton z Leedsu, kteří přihazoval online. Vyvolávací cena byla 300 liber, pořadatelé očekávali, že se nakonec prodá za zhruba 500 liber. Provozovatel luxusních lodí Layton chce dort vložit spolu se svým majetkem do své závěti, aby se po jeho smrti prodaly a výtěžek šel na charitativní projekty. Layton si dort chce osobně převzít příští týden, ale médiím sdělil, že se bude muset „držet, aby ho nesnědl“.

O zachování kousku z jednoho ze 23 oficiálních svatebních dortů se postarala zaměstnankyně královny matky Moyra Smithová. Vydražený kus je z marcipánu s bílou polevou, je ozdobený cukrovou verzí britského královského erbu se lvem a koněm, je „mírně popraskaný“ a uchoval se v potravinářské fólii. Podle aukční síně vypadá dort stejně jako ve svatební den, důrazně však nedoporučuje jeho konzumaci.

TIP: V Anglii se dražilo spodní prádlo Hitlerovy manželky Evy Braunové

Princezna Diana byla velmi oblíbená u britské veřejnosti a věci z její pozůstalosti se pravidelně prodávají v aukcích za velmi vysoké ceny. Vydražený kousek dortu se poprvé prodal již v roce 2008 po smrti Moyry Smithové. Dianin automobil Ford Escort se letos v červnu prodal za 52 640 liber (téměř 1,6 milionu korun), její tříkolka z dětských let se v červenci vydražila za zhruba třetinu prodejní ceny zmiňovaného automobilu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    AP, ČTK

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock, Dominic Winter Auctioneers

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Margaret trávila s Peterem dvacet čtyři hodin denně, šest dní v týdnu. A tvor se do ní bláznivě zamiloval.

Zajímavosti

Robot ANYmal může kráčet po čtyřech nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907