Kouzlo Yucatánských cenotů: Křišťálově čistá voda v mexickém podzemí

02.05.2022 - Marek Telička

Na Yucatánském poloostrově v Mexiku jsou k vidění zcela unikátní jeskynní prostory. Těmto zatopeným závrtům se říká cenoty a zdejší prostředí vápencových jeskyní a křišťálově čisté vody je zcela mimořádné.

<p>Cenoty byly dobře známé už starověkým Mayům, pro něž byly zdrojem plodnosti a života, vstupní bránou do podsvětí a sídlem boha deště Chaka.</p>

Cenoty byly dobře známé už starověkým Mayům, pro něž byly zdrojem plodnosti a života, vstupní bránou do podsvětí a sídlem boha deště Chaka.


Reklama

Zatopeným jeskynním prostorám se říká cenoty, což pochází z mayského „dzónot“. V širším smyslu může jít o jakékoliv vyvěrání podzemní vody, ale v užším pojetí jsou skutečné cenoty pouze na Yucatanu a několika přilehlých karibských ostrovech. Voda se do cenotů dostává pouze z dešťových srážek. Než prosákne do podzemní, prochází mocnými nánosy zeminy, které fungují jako dokonalý filtr. Díky tomu je voda v cenotech zcela průzračná.

TIP: Tajemství mexického poloostrova: Křišťálově čisté podzemí Yucatanu

Protože jsou cenoty tvořené velmi porézním vápencem, získala zde voda možnost vytvořit síť podzemních říček končících v moři. Tam, kde se vápencové stěny prolomily, vznikly laguny a jezírka, které slouží jako vstupy do tohoto rozsáhlého podzemního labyrintu.

Cenot pojmenovaný Suytun, jenž se nachází několik kilometrů od Valladolidu (foto: Shutterstock)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907