Kouzlo Yucatánských cenotů: Křišťálově čistá voda v mexickém podzemí

02.05.2022 - Marek Telička

Na Yucatánském poloostrově v Mexiku jsou k vidění zcela unikátní jeskynní prostory. Těmto zatopeným závrtům se říká cenoty a zdejší prostředí vápencových jeskyní a křišťálově čisté vody je zcela mimořádné.

<p>Cenoty byly dobře známé už starověkým Mayům, pro něž byly zdrojem plodnosti a života, vstupní bránou do podsvětí a sídlem boha deště Chaka.</p>

Cenoty byly dobře známé už starověkým Mayům, pro něž byly zdrojem plodnosti a života, vstupní bránou do podsvětí a sídlem boha deště Chaka.


Reklama

Zatopeným jeskynním prostorám se říká cenoty, což pochází z mayského „dzónot“. V širším smyslu může jít o jakékoliv vyvěrání podzemní vody, ale v užším pojetí jsou skutečné cenoty pouze na Yucatanu a několika přilehlých karibských ostrovech. Voda se do cenotů dostává pouze z dešťových srážek. Než prosákne do podzemní, prochází mocnými nánosy zeminy, které fungují jako dokonalý filtr. Díky tomu je voda v cenotech zcela průzračná.

TIP: Tajemství mexického poloostrova: Křišťálově čisté podzemí Yucatanu

Protože jsou cenoty tvořené velmi porézním vápencem, získala zde voda možnost vytvořit síť podzemních říček končících v moři. Tam, kde se vápencové stěny prolomily, vznikly laguny a jezírka, které slouží jako vstupy do tohoto rozsáhlého podzemního labyrintu.

Cenot pojmenovaný Suytun, jenž se nachází několik kilometrů od Valladolidu (foto: Shutterstock)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda
Revue

Síťovky se znovu dostávají do módy, přestože už nejde o klasické síťkování ani ruční práci. (foto: Profimedia)

Historie

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Vavřínový les na Madeiře vypadá jako ideální místo pro natáčení pohádek. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907