Král řečený Dítě: Krátký život Ludvíka Jagellonského (2.)

13.11.2016 - Jaroslav Čechura

Těžká, ba přetěžká byla životní role, která čekala na mladičkého, sotva desetiletého Ludvíka po dlouho očekávaném skonu jeho otce

Bitva u Moháče -<p>V boji proti turecké přesile čekala na mladého krále smrt</p>
Bitva u Moháče -

V boji proti turecké přesile čekala na mladého krále smrt


Reklama

Od Ludvíkovy korunovace muselo uplynout dlouhých třináct let, než se začal psát rok 1522 a král konečně podlehl nátlaku a vydal se do svého druhého království. Přípravy na tuto cestu trvaly dlouhé tři roky. Na sklonku února opustil Ludvík Budín a vyrazil s početným doprovodem a manželkou Marií Habsburskou.

TIP: Jaká byla dětská léta Krále Dítěte?

Osmanská invaze

Proč se tak bezhlavě pustil do boje s Turky, jenž znamenal nejen pro něj osobně smrtelné nebezpečí? Není jasné, proč se vlastně tolik spoléhal na velká slova papežského stolce, která nebyla doprovázena adekvátními skutky. A jak mohl tolik důvěřovat svému obdivovanému „Španělu“  Ferdinandovi a koneckonců i své vlastní choti Marii s nikoli nepočetným zázemím rádců? A už vůbec není jasné, z jakého důvodu mladý král důvěřoval stavovským obcím svých vlastních království, když s nimi měl již od chlapeckých střevíčků ty nejhorší zkušenosti. V každém případě Ludvík musel na turecký útok mířící do Uher zareagovat. 

Nerovné armády

Nadešlo pondělí 29. srpna roku 1526, den, kdy byla svedena osudová bitva u Moháče. Na osmanské straně se jí mohlo zúčastnit nejvýše 80 000 mužů, připočtěme velmi početný pomocný personál a není obtížné dostat se k číslu 100 000. A kolik bylo jejich uherských nepřátel? Klasický odhad je 20 000 až 25 000. Jsou i vyšší souvěká čísla, ale žádné nepřekračuje 30 000 mužů. 

Po rozhovoru s vrchním velitelem arcibiskupem Pálem Tomorim někdy kolem páté hodiny odpolední, panovník zvolna opouštěl bojiště. Ti, kteří jej pozorovali, museli být překvapeni dvěma skutečnostmi: tím, jak málo mužů se v tu chvíli stará o jeho bezpečnost, a faktem, že kůň, který krále nesl, začal ztrácet síly. Byl snad raněn, případně vyčerpán? Ludvíkova smrt nemá jednoznačné vysvětlení.

Hledání nového krále

Čeští stavové přijali smrt krále s ledovým klidem.Pak již následovaly jen „rutinní“ kroky: bylo třeba nalézt a zvolit nového krále. Volitelnost české koruny museli akceptovat všichni, kdo se o ni hodlali ucházet, Ferdinanda Habsburského nevyjímaje. A to přesto, že se tento mladý Habsburk mohl představit jako manžel Anny Jagellonské, sestry zesnulého krále, a tedy jako kandidát s dědickými nároky. V Praze s tímto nárokem prostě neuspěl. Aby usedl na český trůn, musel být napřed zvolen.

  
  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 13/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907