Kriminálka Sydney: 100 let staré snímky z policejního archivu

Australskému Sydney, do něhož se po 1. světové válce vraceli veteráni z bojišť a v němž se masově šňupal kokain a kvetla kriminalita, se říkalo Město hříchu. Záběry z policejního archivu tuto jeho stránku barvitě zachycují

08.02.2021 - Olga Nivnická

Walter Smith se v prosinci 1924 vloupal do dvou domů, odkud ukradl část zařízení a šatstvo v celkové hodnotě 46 liber. Vyfasoval šest měsíců na galejích.


Čtyřiadvacetiletá Alice Adeline Cookeová byla souzena za bigamii – udržovala vztahy s několika muži, z nichž minimálně se dvěma vstoupila do manželství.


William Stanley Moore pracoval jako přístavní dělník, ale zapletl se do krádeží na zakotvených lodích. Jeho hlavním příjmem bylo nejspíš prodávání falešného opia a kokainu. Zatčen v květnu 1925.


Sydney Skukerman vyloudil v září roku 1924 ze skladníka jistého obchodu zboží, když prohlašoval, že tam pracuje.


Emily Hemsworthová zabila své novorozené dítě, ale vzhledem k jejímu psychickému stavu a zjevné nepříčetnosti ji soud osvobodil.


Třiadvacetiletá Vera Crichtonová (vpravo) byla roku 1924 zadržena proto, že domlouvala pro jinou ženu nelegální potrat. Vlevo Ellen Kreigherová, která byla roku 1923 odsouzena za vraždu.


Fay Watsonová byla roku 1928 zatčena za držení kokainu a byla jí uložena pokuta deseti liber.
Fotografie, které pořizovala policie v australském Sydney mezi roky 1910 až 1930, vyzařují zvláštní půvab. Nejen že nejde o klasické snímky, které známe z policejních spisů. Mnozí ze zadržených navíc pózovali před fotoaparátem vůbec poprvé. Kdo zadržené fotografoval? A měl nějaké umělecké sklony? Protože právě tak se nám dnes fotografie jeví. Proč se některé z osob usmívají?

Spisovatel a kurátor Peter Doyle, který archiv forenzní fotografie soudního a policejního muzea zkoumal, přirovnává jejich znovunalezení v roce 1989 k pompejským vykopávkám. Jediné informace, které máme, jsou vyškrábány přímo do skleněných desek negativů.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    NSW Police Forensic Photography Archive, Justice & Police Museum, Sydney Living Museum / kolorovali Dana Keller a Matt Loughrey


Další články v sekci