Krok do neznáma: Alexej Leonov vstoupil jako první člověk do volného kosmu

- Redakce 100+1 historie

<p>Ačkoliv byl jeho výstup krátký, vstoupil do dějin – Alexej Leonov poprvé opustil bezpečí kosmické lodi a vydal se do volného vesmíru připoután jenom krátkým lanem. <em>(zdroj: Wikipedia, Ria Novosti/Science Photo Library, CC BY-SA 3.0)</em></p>

Ačkoliv byl jeho výstup krátký, vstoupil do dějin – Alexej Leonov poprvé opustil bezpečí kosmické lodi a vydal se do volného vesmíru připoután jenom krátkým lanem. (zdroj: Wikipedia, Ria Novosti/Science Photo Library, CC BY-SA 3.0)

18 . 3 . 1965

Reklama

Píše se 18. března 1965 a vysoko nad zemí se pohybuje vesmírná loď Voschod 2. Její posádku tvoří dva muži, Pavel Běljajev a Alexej Leonov. Druhý jmenovaný otvírá dveře kabiny a právě vstupuje jako první člověk do volného kosmu.

Úkol, kterého se Leonov úspěšně zhostil, nebyl zdaleka tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. V 8 hodin a 32 minut otevřel podle plánu dveře do vesmíru a na přes 5 metrů dlouhém lanu se spustil do volného prostoru, kde se mu naskytl fantastický pohled. V černočerné tmě zářila Země a Leonov mohl dokonce rozpoznat záliv u Kaliningradu.

TIP: Alexej Leonov: Jeho první výstup do kosmického prostoru málem skončil tragédií

Už od prvního „kroku do neznáma“ ho ale provázely potíže. Náročné kroužení doprovázely nárazy o kabinu. Nepoddajný skafandr stejně jako nutnost držet jednou rukou kameru mu značně komplikovaly návrat. To nejhorší ale mělo teprve přijít. Oblek se nafoukl a byl větší než průchod do kabiny. Po fyzicky vyčerpávajícím boji se mu nakonec podařilo na sedmý pokus dostat dovnitř a zavřít za sebou dveře. Sovětský svaz si mohl připsat na vrub další prvenství.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Wikipedia, Ria Novosti/Science Photo Library, CC BY-SA 3.0Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907