Krok do neznáma: Alexej Leonov vstoupil jako první člověk do volného kosmu
Píše se 18. března 1965 a vysoko nad zemí se pohybuje vesmírná loď Voschod 2. Její posádku tvoří dva muži, Pavel Běljajev a Alexej Leonov. Druhý jmenovaný otvírá dveře kabiny a právě vstupuje jako první člověk do volného kosmu.

Úkol, kterého se Leonov úspěšně zhostil, nebyl zdaleka tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. V 8 hodin a 32 minut otevřel podle plánu dveře do vesmíru a na přes 5 metrů dlouhém lanu se spustil do volného prostoru, kde se mu naskytl fantastický pohled. V černočerné tmě zářila Země a Leonov mohl dokonce rozpoznat záliv u Kaliningradu.

TIP: Alexej Leonov: Jeho první výstup do kosmického prostoru málem skončil tragédií

Už od prvního „kroku do neznáma“ ho ale provázely potíže. Náročné kroužení doprovázely nárazy o kabinu. Nepoddajný skafandr stejně jako nutnost držet jednou rukou kameru mu značně komplikovaly návrat. To nejhorší ale mělo teprve přijít. Oblek se nafoukl a byl větší než průchod do kabiny. Po fyzicky vyčerpávajícím boji se mu nakonec podařilo na sedmý pokus dostat dovnitř a zavřít za sebou dveře. Sovětský svaz si mohl připsat na vrub další prvenství.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Wikipedia, Ria Novosti/Science Photo Library, CC BY-SA 3.0


Další články v sekci