Kruté kratochvíle ruských careven: Hrátky s medvědy i ponižování dvořanů

18.05.2017 - Tomáš Konečný

Životní styl ruských panovníků byl plný kuriozit. Petr I. jachtařil, střílel z děla a opíjel dvořany vodkou. Petr III. si hrál na hasiče a zapalovaly se kvůli němu domy. A Pavel I. si po většinu dní vystačil s cínovými vojáčky. Kratochvíle ruských careven však byly mnohem krutější

Carevna Alžběta -<p>Carevna Alžběta přichází osobně gratulovat knížeti Golycinovi ke „šťastnému manželství“.</p>
Carevna Alžběta -

Carevna Alžběta přichází osobně gratulovat knížeti Golycinovi ke „šťastnému manželství“.


Reklama

Anna I. nutila dvorní dámy, aby jí celou noc zpívaly ukolébavky. Když některá z nich padla vyčerpáním či usnula a panovnice to zjistila, udělala z ní ještě téhož večera pradlenu. Zvláštní zálibu nacházela carevna v šašcích a kašparech, za něž musel zaskakovat každý u dvora: Příslušníci ruské vysoké aristokracie se pitvořili, kdákali jako slepice, tancovali v medvědím kožichu či chodili husím pochodem podél stěn, aby máťušku rozveselili. 

Navíc vladařka vášnivě milovala lov, proto v každém pokoji Zimního paláce visela puška, aby mohla kdykoliv střílet po ptácích. Nejraději měla medvědy, nelovila je však v přírodě, nýbrž přímo v carském sídle: Vojáci zkrátka chytili huňáče a přivlekli ho do paláce, kde už panovnice čekala na trůně – samozřejmě vyzbrojená puškou, načež na nebohé zvíře pálila.

Abstinence nade vše

Její neteř Anna Leopoldovna, která vládla za malého Ivana VI., nesnášela opilce. V její přítomnosti se nesměl pít alkohol a provinilce z řad dvořanů trestala „za pomoci“ medvěda. Ráda dávala vyhladovělou šelmu zavřít do prázdného pokoje, uvázanou na provaze ke kruhu zapuštěnému ve zdi. Provaz byl dlouhý téměř jako celá místnost, a bezpečí tak poskytoval pouze roh komnaty. Provinilého dvořana, kterého předtím přistihli opilého, odvedli dovnitř a zamkli

S roztrhaným oblečením a podrápaný obvykle brzy našel bezpečný kout, ale někdy musel celé hodiny stát přitisknutý ke zdi a sledovat, jak rozzuřené zvíře dva kroky od něj řve, staví se na zadní a snaží se na něj dosáhnout.

Na ledovém loži

Další z careven, Alžběta, si také oblíbila medvědy v paláci. Její kratochvíle spočívala v uvázání zvířete a přivalení prázdného vinného sudu pobitého hřebíky: Huňáč jej očichal, pak se ho dotkl, popíchal si tlapy a zlostně do něj šťouchl. Tím se poranil ještě víc a rozzuřený se na sud vrhal a nadále se tak zraňoval.

Krutost careven byla pověstná a vynalézavá. Když se Anně I. znelíbil kníže Golicyn, přinutila jej oženit se s hrbáčkou, která na dvoře sloužila v roli šaška. Jako svatební dar pak nechala panovnice postavit dům, kde bylo všechno z ledu – dokonce i peřiny a toaleta. O svatební noci imperátorka sama odvedla novomanžele na ledové lože a dala dům hlídat, aby nemohli odejít. Čekalo ji však zklamání: Praktická nevěsta propašovala dovnitř pod sukní kožichy, a sobě i manželovi tak zachránila život. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907