Kulturní otrava: Za poslech cizí hudby padají v Severní Koreji tvrdé tresty

31.10.2021 - Vilém Koubek

Pokud někdo v Severní Koreji veřejně projeví lásku k jihokorejské kultuře, může si vysloužit až patnáctiletý trest v pracovním táboře


Reklama

Podle severokorejského uprchlíka Tche Yong-hoa obyvatelé komunistické země přes den oslavně provolávají jméno Kim Čong-una, zatímco večer potají sledují jihokorejská dramata či poslouchají tamní hubu. Po vzoru svých idolů se pak oblékají a přebírají od nich také způsob vyjadřování.

Ideologická a kulturní otrava

Vláda si „problému“ všímá stále víc a nově zavedla pokuty pro rodiče, jejichž dětem se podaří prokázat náklonnost k jihu poloostrova. Je-li někdo přistižen při dovážení jihokorejské kultury, hrozí mu až patnáctileté nasazení v pracovním táboře. Trest se může rozšířit i na doživotí, pokud je pašované množství veliké. A objemný kontraband amerického či japonského vývozu může znamenat dokonce smrt.

Tvrdé sankce pro obyčejné Severokorejce ostře kontrastují s chováním nejvyšších prominentů. Sám Kim Čong-un studoval na mezinárodní škole ve Švýcarsku, mluví několika jazyky a z mnoha indicií vyplývá, že je fanouškem rockové hudby a počítačových her.

TIP: Neuvěřitelná země: Jak se žije v severokorejském ráji pracujících

Jeho bývalí spolužáci ze Švýcarska například před časem prozradili, že si vzpomínají na jeho posedlost značkovými teniskami, lásku k basketbalu a náklonnost k písním německé skupiny Modern Talking. Americký basketbalista Dennis Rodman, který se s Kimem několikrát osobně setkal, novinářům popsal, že spolu poslouchali hudbu kapel Pearl Jam, Van Halen a Rolling Stones. I v tvrdé komunistické diktatuře tak zjevně platí okřídlené: „Co (je) dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.“

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907