Kvůli nemoci jí 64letý Ind pouze kokosové ořechy: Zvláštní dietu drží již 28 let

13.03.2023 - Martin Reichman

Nepříjemné onemocnění přivedlo muže z Indie k svérázné dietě – již 28 let se živí takřka výhradně kokosovými ořechy


Reklama

Téměř polovinu svého života má jídelníček Balakrishnana Palayiho pouze jedinou položku – kokosový ořech. Dnes čtyřiašedesátiletému muži z Indie diagnostikovali lékaři v 35 letech gastroezofageální reflux. Toto nepříjemné onemocnění se projevuje zpětným tokem žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu, kde dochází k dráždění sliznice. Neléčený gastroezofageální reflux může zhoršovat stav jícnu a vést k jeho zánětům, případně až k jeho zúžení (stenóze) a vyššímu riziku vzniku zhoubného bujení. Nechirurgická léčba obvykle zahrnuje přísnou dietu bez tučných jídel, koření, cibule, česneku nebo čerstvého pečiva.

Cocco bello cocco!

Potíže související s touto chorobou byly u Balakrishnana Palayiho natolik vážné, že měl problémy i s běžným pohybem. Po několika experimentech s různými dietami vyzkoušel na radu naturopata kokosové ořechy a jeho potíže se natolik zmírnily, že se v rozhodl v kokosové dietě pokračovat. Poněkud jednotvárnou stravu si čas od času zpestřuje trochou strouhané papáji, okurkou a tykví.

Ačkoliv se může zdát podobně jednotvárná strava nezdravou, opak je pravdou – kokos je zdrojem vápníku, vlákniny, množství proteinů, cukrů a tuků. Jeho dužina je významným zdrojem železa, mědi a selenu a obsahuje také hořčík, fosfor, zinek a vitamín C. Častá konzumace kokosových ořechů u ostrovních populací nezanechává žádné následky v podobě diabetu, metabolického syndromu, rakoviny nebo srdečních onemocnění. Kyselina laurová, která je v kokosu hojně obsažena, je jednou ze složek mateřského mléka. Pomáhá předcházet vysokému tlaku a nezdravým poměrům cholesterolu. Čistá kokosová voda je jedním z nejlepších elektrolytů, které se ve volné přírodě vyskytují a kokosové mléko má antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky, čímž podporuje imunitní systém.

TIP: Nezdravé hubnutí: 5 příkladů bizarních i životu nebezpečných diet

Živoucím dokladem prospěšnosti konzumace kokosových ořechů je ostatně i sám Palayi – ve svých 64 letech je zdravější než většina jeho vrstevníků – denně pracuje na rodinné farmě, každý den plave, cvičí, trénuje a netrpí žádnými významnými zdravotními problémy. Podle lékařů přesto nelze podobně jednotvárnou stravu považovat za samospasnou a nejen při podobných problémech doporučují volit hlavně vyváženou a pestrou stravu s dostatkem pohybu.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907