Kvůli nemoci jí 64letý Ind pouze kokosové ořechy: Zvláštní dietu drží již 28 let

Nepříjemné onemocnění přivedlo muže z Indie k svérázné dietě – již 28 let se živí takřka výhradně kokosovými ořechy

13.03.2023 - Martin ReichmanTéměř polovinu svého života má jídelníček Balakrishnana Palayiho pouze jedinou položku – kokosový ořech. Dnes čtyřiašedesátiletému muži z Indie diagnostikovali lékaři v 35 letech gastroezofageální reflux. Toto nepříjemné onemocnění se projevuje zpětným tokem žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu, kde dochází k dráždění sliznice. Neléčený gastroezofageální reflux může zhoršovat stav jícnu a vést k jeho zánětům, případně až k jeho zúžení (stenóze) a vyššímu riziku vzniku zhoubného bujení. Nechirurgická léčba obvykle zahrnuje přísnou dietu bez tučných jídel, koření, cibule, česneku nebo čerstvého pečiva.

Cocco bello cocco!

Potíže související s touto chorobou byly u Balakrishnana Palayiho natolik vážné, že měl problémy i s běžným pohybem. Po několika experimentech s různými dietami vyzkoušel na radu naturopata kokosové ořechy a jeho potíže se natolik zmírnily, že se v rozhodl v kokosové dietě pokračovat. Poněkud jednotvárnou stravu si čas od času zpestřuje trochou strouhané papáji, okurkou a tykví.

Ačkoliv se může zdát podobně jednotvárná strava nezdravou, opak je pravdou – kokos je zdrojem vápníku, vlákniny, množství proteinů, cukrů a tuků. Jeho dužina je významným zdrojem železa, mědi a selenu a obsahuje také hořčík, fosfor, zinek a vitamín C. Častá konzumace kokosových ořechů u ostrovních populací nezanechává žádné následky v podobě diabetu, metabolického syndromu, rakoviny nebo srdečních onemocnění. Kyselina laurová, která je v kokosu hojně obsažena, je jednou ze složek mateřského mléka. Pomáhá předcházet vysokému tlaku a nezdravým poměrům cholesterolu. Čistá kokosová voda je jedním z nejlepších elektrolytů, které se ve volné přírodě vyskytují a kokosové mléko má antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky, čímž podporuje imunitní systém.

TIP: Nezdravé hubnutí: 5 příkladů bizarních i životu nebezpečných diet

Živoucím dokladem prospěšnosti konzumace kokosových ořechů je ostatně i sám Palayi – ve svých 64 letech je zdravější než většina jeho vrstevníků – denně pracuje na rodinné farmě, každý den plave, cvičí, trénuje a netrpí žádnými významnými zdravotními problémy. Podle lékařů přesto nelze podobně jednotvárnou stravu považovat za samospasnou a nejen při podobných problémech doporučují volit hlavně vyváženou a pestrou stravu s dostatkem pohybu.


Další články v sekci