Kvůli neuváženému použití emoji zaplatil kanadský farmář přes milion korun

Emotikony, emoji a smajlíky sice do písemné a digitální komunikace pronikají čím dál víc, ale ve formálních dokumentech své místo zatím nemají. Zůstává však zřejmě jen otázkou času, než se zvyky změní – kanadský soud nedávno uznal symbol zdviženého palce jako oficiální souhlas 

16.10.2023 - Barbora Jelínková



Emotikony a podobné zkratky používá dle statistik 92 % světové populace. Loňská analýza devíti milionů příspěvků na sociální síti Twitter ukázala, že vůbec nejčastěji se uplatňuje obličejík plačící smíchy (první místo si vysloužil hned v 75 zemích světa), následovaný symbolem červeného srdce. Jen o něco menší popularitě se pak těší drobounká pěstička s palcem nahoru – tedy znak s obecně kladným významem, používaný mimo jiné pro ocenění či souhlas.

Rozluštěná šifra

Právě po uvedeném emoji sáhl v roce 2021 také saskatchewanský farmář Chris Achter, když mu jeden z jeho zákazníků poslal kopii smlouvy o plánované koupi 87 tun lnu, kterou už sám podepsal. Kent Mickleborough předpokládal, že Achter tímto nestandardním způsobem s dodávkou souhlasil, neboť již dřív komunikoval podobně zkratkovitě – například pouhými výrazy „jo“ nebo „ok“. Když ovšem požadovaná zakázka ani po několika měsících nedorazila, obrátil se Mickleborough na soud.

Soudce Timothy Keene pojal proces jako „odhalení přesného významu emoji palce nahoru“ a v nadsázce jej přirovnal k luštění Rosettské desky. Nakonec došel k závěru, že sporný symbol znamená souhlas se smlouvou. Při vynášení rozsudku citoval definici emoji z webu dictionary.com, podle nějž palec nahoru představuje symbol „používaný k vyjádření souhlasu, schválení nebo povzbuzení v digitální komunikaci, zejména v západních kulturách“. Podle Keenea tak plní stejnou funkci jako podpis.

Kliknutí za milion

Dotyčný farmář ovšem nesouhlasil: Dle svých slov použil emoji pouze jako potvrzení, že obdržel fotografii smlouvy – nikoliv, že ji podepsal. Soudce však jeho argument smetl ze stolu a uložil mu uhradit zákazníkovi ekvivalent požadovaného zboží ve výši 61 442 dolarů, tedy v přepočtu přes 1,3 milionu korun. Jedno neuvážené kliknutí tak Achtera vyšlo poměrně draho.

Každopádně se kvůli používání emoji nedostal do sporu se zákonem jako jediný: Jen v USA řešily soudy v nedávné době přinejmenším 45 případů na obdobné téma. Právník Eric Goldman se na ně v reakci na kanadskou kauzu znovu zaměřil, načež připomněl, že se zdvižený palec může používat i sarkasticky, a v některých kulturách se dokonce považuje za urážlivý. „Popsaný soudní případ definitivně nevyřeší, co znamená emoji palce nahoru,“ uvedl pro deník New York Times, „ale ukazuje nám, že jeho uplatňování může mít vážné právní důsledky.“ 


Další články v sekci