Laboratoř na čipu od IBM pomůže lékařům detekovat rakovinu

10.08.2016 - Stanislav Mihulka

Nová laboratoř na čipu roztřídí řetězce DNA nebo třeba viry


Reklama

Vědci společnosti IBM vyvinuli novou laboratoř na čipu (anglicky lab-on-a-chip), tedy zařízení, které spojuje několik laboratorních úkonů na ploše maximálně pár čtverečních centimetrů. S touto technologií je teď poprvé v historii možné roztřídit biologické částice o velikosti pár desítek nanometrů.

Týmu IBM se povedlo s tímto zařízením rozdělit podle velikosti částice biologického původu, až do minimálního průměru 20 nanometrů. To znamená, že může pracovat s řetězci DNA nebo třeba viry.

Když laboratoř na čipu rozdělí biologické částice, tak je pak odborníci mohou mnohem snadněji a také rychleji analyzovat. Až doposud bylo možné podobnými technologiemi třídit minimálně 50krát větší biologické částice, což přibližně odpovídá velikosti nádorové buňky.

TIP: Důmyslné ledviny na čipu by mohly zachraňovat lidské životy

Lékaři od nového zařízení očekávají především to, že jim pomůže detekovat rakovinu a další závažná onemocnění v jejich nejranějších fázích, což bývá pro vyléčení rakoviny zcela klíčové.

  • Zdroj textu:

    IBM, Nature Nanotechnology

  • Zdroj fotografií: IBM

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bobulím goji se mohou postavit borůvky, které si natrháte v lese. A zázračnou potravinou by klidně mohly být obyčejné fazole.

Zajímavosti

Swordfishe vyzbrojené neřízenými raketami během cvičného letu v roce 1944

Válka

Caesar obdivoval činy Alexandra Velikého a zhlédl se v jeho dobyvatelských taženích.

Zajímavosti
Vesmír

Tikal, metropole dávných Mayů.

Věda

Srdce a plíce, zejména v dolní části, se stlačí, takže nemají dosti místa pro dýchání. Nositelce korzetu se tak při nadechnutí prudce zvedá poprsí, což působí na muže samozřejmě velmi svůdně.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907