Láskou zmítaná Alžběta Kumánka: Utekla z kláštera a vdala se za Záviše

19.06.2020 - Eva Svobodová

Církevní dráha Alžbětu Uherskou nenaplňovala, toužila po lásce, kterou našla v náruči kontroverzního českého šlechtice

<p>Manželem Kumánky se stal český šlechtic Záviš z Falknštejna</p>

Manželem Kumánky se stal český šlechtic Záviš z Falknštejna


Reklama

Alžběta byla starší sestrou uherského krále Ladislava Kumána a stejně jako on se zcela vymykala dobovým konvencím. Již v útlém dětství ji poslali do kláštera dominikánek na Zaječím ostrově u Budína, kde se později stala abatyší. Duchovní dráha ji však evidentně nenaplňovala, proto odtud uprchla do Srbska, kde na tamním královském dvoře žila její sestra Kateřina coby manželka srbského knížete

Láska volá

Alžběta se u dvora seznámila s jeho bratrem Štěpánem Urošem, v té době ženatým mužem, jehož kouzlu zcela podlehla. Nedovolený románek se však neobešel bez následků a padlé řeholnici se narodila dcera. Skandální pár spolu žil tři roky, než tlak pohoršeného okolí a vlastní rodiny přinutil Alžbětu milence opustit a vrátit se do kláštera. Princezna se touto epizodou naprosto znemožnila před celým tehdejším světem. Žádné povyražení by ji už do smrti nečekalo, kdyby nebylo jistého zpupného šlechtice, který v Alžbětě zavětřil zajímavou partii. 

Tím člověkem nebyl nikdo jiný než Záviš z Falknštejna. Hrdý a mocichtivý Vítkovec měl za sebou závratnou kariéru, již před několika lety zpečetil sňatkem se samotnou českou královnou, vdovou po Přemyslu Otakarovi II.

Tento, na svou dobu neuvěřitelně opovážlivý čin však Závišovi nestačil. Jen co královna Kunhuta naposledy vydechla, již plánoval další svatbu. Jeho vyvolená Alžběta sice také byla královské krve, zároveň to však byla žena s minulostí. Nikoho jiného by zřejmě nenapadlo žádat ji o ruku. Zda se třiatřicetileté Alžbětě čtyřicetiletý ženich zamlouvá, na to se jí nikdo neptal. Bratr Ladislav s nápadníkem vše domluvil a jeptišku Alžbětu dal z kláštera násilím unést.

Ani samotná svatba neprobíhala zrovna standardně. Musela se nejprve odložit, protože natěšeného ženicha po cestě do Uher přepadli lupiči a obrali ho o veškeré dary, jež vezl rodině své nastávající. Z většiny se však stejně jednalo o pozůstalost po královně Kunhutě, kterou Záviš zcizil.

TIP: Záviš z Falkenštejna: Démonický zrádce a královnin milenec

Po sňatku Vítkovec převezl Alžbětu na hrad Svojanov, kde mu porodila syna. Rodinného štěstí si však mnoho neužili, Záviš byl záhy uvězněn českým králem Václavem II. pro podezření z osnování spiknutí a po dvou letech popraven. Žádné intervence ze strany svého uherského švagra se nedočkal. Poté co Alžběta podruhé přišla o manžela, odjela na italský dvůr ke své sestře Marii, neapolské královně. Zemřela pravděpodobně v roce 1323 nebo 1326, Záviše tedy přežila o více než 30 let. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907