Léčivé, užitečné i krásné pivoňky: Univerzální císaři květin

20.12.2016 - Pavel Sekerka, botanik

Pivoňky byly již ve starém Řecku a Číně známy a vysoce ceněny jako léčivé rostliny. Zmiňuje se o nich mimo jiné významný římský přírodovědec Plinius starší, Dioskorides i Galenus. Použití pivoněk v čínské medicíně je známé z rukopisu Shennong Materia Medica publikovaného v období dynastie Qin (221–206 př.n.l)

Pivoňka brownova (Paeonia brownii) -<p>Květy mají kožovité korunní lístky, které jsou kratší nebo jen o málo delší než lístky kališní</p>
Pivoňka brownova (Paeonia brownii) -

Květy mají kožovité korunní lístky, které jsou kratší nebo jen o málo delší než lístky kališní


Reklama

Květ pivoňky lékařské má ve farmacii dodnes uplatnění a ve východní Asii se používá sušená kůra pěstovaných dřevitých pivoněk. V zahradách se kromě níže jmenované pivoňky keřovité pěstují bylinné pivoňky, pivoňka čínská a lékařská. Květy se tradičně vážou do kytic a také se suší. Z květů pivoněk se získával parfém výrazné vůně, který dosáhl největší obliby v Anglii ve 30. letech minulého století. Sušenými květy červených kultivarů se barvily sirupy a semena ve středověké Anglii sloužila ke kořenění dušeného masa.

TIP: Rozšířené zemní orchideje prstnatce aneb Malební oportunisté

Pivoňka kavkazská byla využívána k barvení vlny, hedvábí a papíru. Sušená semena se podobně jako semena klokoče stala materiálem pro výrobu náhrdelníků a ve středověku byla součástí amuletů proti nemocem, především padoucnici. V době nouze byly kořeny některých pivoněk na Sibiři a ve střední Asii vařeny s mlékem a používaly se na výrobu kaše.

Pivoňka úzkolistá (Paeonia tenuifolia)

Roste v Rumunsku, Maďarsku a Bulharsku, ve východní Evropě (po Ural), na Krymu, v Gruzii a Ázerbajdžánu na kavylových stepích, suchých loukách, skalních výchozech či v porostech teplomilných křovin. Nikde není příliš hojná, jednotlivé populace se liší velikostí rostlin i tvarem listů. Oblíbená rostlina pro větší skalky, plnokvěté rostliny byly pěstovány v Anglii již v roce 1765.

Velikost: kolem 50 cm
Doba květu: duben, květen
Květ: otevřené, tmavě červené
Pěstování: slunná stanoviště, drenážovaná půda, běžné zahradní podmínky
Status: Na červeném seznamu Bulharska, Maďarska, Rumunska, Ruska i Ukrajiny. Je vedena v příloze I. Bernské úmluvy o ochraně evropské flóry a fauny.

Pivoňka keřovitá (Paeonia suffruticosa)

Jako ztělesnění jara patřily ke čtyřem čínským císařským symbolickým rostlinám.

O jejich pěstování v roli okrasných rostlin existují záznamy již na konci 4. století. Do Japonska je údajně přivezl roku 734 budhistický mnich Fa Hai a v roce 1045 bylo popsáno už 42 odrůd. V Evropě se první rostliny objevily díky Alexandru Duncanovi v roce 1789. Duncan je dovezl do botanické zahrady v anglickém Kew.

Velikost: až 3 m
Doba květu: květen
Květ: jednoduché až plné velké květy v odstínech od bílé přes růžovou po tmavě červenou
Pěstování: slunné či polostinné stanoviště, běžné zahradní podmínky
Status: známá pouze z kultury

Pivoňka brownova (Paeonia brownii)

Roste na suchých stanovištích, v řídkých borových lesích, křovinách a vysokohorských polopouštích na americkém středozápadu a západu.
Růst začíná brzy na jaře většinou již pod sněhem. V létě, v období sucha, zatahuje.

Velikost: 40 cm
Doba květu: květen
Květ: hnědý až zeleně bronzový se žlutým lemem, kulovitě uzavřený
Pěstování: obtížné, nesnáší letní a podzimní vlhko


Kam za pivoňkami?

Největší sbírku dřevitých pivoněk u nás můžete vidět v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji. Rozsáhlou sbírkou bylinných pivoněk se může pochlubit Botanická zahrada BÚ AV ČR Chotobuz, která je součástí Průhonického parku.

  • Zdroj textu:

    Příroda 6/2010

  • Zdroj fotografií: David Vojtuš

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907